Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проект за изменения в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. За концесиите на морските плажове вече ще се грижи ресорното министерство, а не това - на регионалното развитие и...
Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проект за изменения в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. За концесиите на морските плажове вече ще се грижи ресорното министерство, а не това - на регионалното развитие и благоустройството, както беше досега. Промените бяха отдавна чакани от представителите на туристическия бранш, които се надяват това да доведе до нова, по-справедлива методика при изчисляването на концесиите.
В средата на октомври край морето хората от туристическия бранш започват да подготвят следващия летен сезон. Твърдят, че промените в закона ще им позволят да планират всеки следващ по-лесно.
Андрей Василев, концесионер: „Плажовете са част от туристическия продукт – техният завършек. И беше нормално тези концесии на морските плажове да бъдат прехвърлени към Министерството на туризма, което се занимава с туристическите услуги."
Най-важното, според представителите на бранша, е да се категоризират морските плажове в България и това да доведе до нова методика при определянето на концесионните такси и наемите. Така ще отпадне необходимостта да се вдигат цените на услуга, за да се компенсира високата такса, платена от концесионера.
Андрей Василев: „Това, къде попада един плаж – в национален курорт, в урбанизирана територия, в градска среда, на територията на къмпинг, също трябва да има значение при определянето на тази цена, която плащаме всички ние."
И ако за част от проблемите нормативните промени откриват път за решение, за други трябва да се промени дългогодишна практика. Като подготовката на спасители, например, за която сега единствено Българският червен кръст има право да извършва. Концесионерите настояват начинът, по който се подготвят хора за тази професия, да се либерализира. Сегашният регламент е излишно скъп и усложнен, твърдят те.
Дирон Ръсовски, концесионер: „Хора, които са изкарали курсове за море и работят при много по-тежки условия – вятър, бури, морски течения, вълнения и т. н. - те по сегашната нормативна уредба не могат да бъдат спасители на басейн, който е 20 на 20 на метър и петдесет."
Едва ли още тогава ще почувстваме реалния резултат от промените в закона за Черноморското крайбрежие, но първата стъпка е направена, казват концесионерите, които отдавна настояват плажовете да се управляват по нов начин.