Президентът на Перу Педро Кучински, бивш инвестиционен банкер, който декларира пред данъчните власти, че е заработвал по 700 000 долара годишно, преди да поеме поста през юли, предизвика вълна от упреци в социалните мрежи, след като се оплака от заплатата си като държавен служител.
Коментарите на Кучински бяха качени онлайн от местния вестник "Корео", предаде ТАСС. 78-годишният възпитаник на Оксфорд и Принстън и бивш икономист от Световната банка, представяше вчера пред група общински представители реформа за повишаване на заплащането на местните кметове, когато спомена собствената си заплата.
"Президентът на републиката получава половината от това, което печели министърът .Тук има двама министри - заедно те печелят четири пъти повече от мен. Това справедливо ли ви изглежда?", каза той.
Все пак някои заявиха в социалните мрежи, че президентът би трябвало да получава повече от министрите си, отбелязва Ройтерс. Заплатата на президента е 15 600 сола (4 588 долара) месечно преди данъчното облагане, а министрите от кабинета печелят по 30 000 сола месечно.
Минималната заплата в Перу е 850 сола (250 долара). Рейтингът на одобрение на Кучински се вдигна до 63 процента през септември, но спадна с осем пункта при последния сондаж на Ипсос миналата неделя. Центристкото му правителство бе разтърсено от корупционен скандал с бивш съветник и окървавени протести в една от най-големите медни мини в страната.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите