В серия от репортажи в последните дни Ви разказваме за трудовите неуредици в областта на шивашката промишленост у нас. Според доклад на международна неправителствена организация, в България заплащането в сектора е по-ниско дори от това в Китай.
Разследването по темата продължава. Към този момент ви показахме истории на служители в шивашката промишленост, които работят от 12-15 часа на ден, в някои случаи по 6 дни в седмицата, в замяна на минималната работна заплата. Нелегална практика, която определя проблема като експлоатация на труд. Най-много са регистрираните цехове в Югозападния регион, от където и заснехме повечето истории.
Сега, отново се намираме в Южна България. Получихме информация от наши източници за още нарушения от страна на работодателите в индустрията. Според тях, честа практика е собственик на фабрика да обяви фалит и след това да регистрира наново фирмата с друго име. По този начин, работодателите избягват изплащане на заплати на своите работници. Подобен случай наблюдаваме и с обувен цех в гр. Дупница през изминалия месец.
Незаплащането на трудови възнаграждения е едно от най-сериозните нарушения спрямо Кодекса на труда. Въпреки това, много от работниците не получават заплатите си или водят дела с години. Продължение по темата за нелоялните практики на работодателите в шивашката промишленост очаквайте скоро.