ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
И в Община Царево задействаха системата BG-Alert заради...
Чете се за: 01:22 мин.
Блокираният кораб край Ахтопол: Има ли опасност за екипажа?
Чете се за: 03:10 мин.
Финансовото министерство публикува ревизираната...
Чете се за: 01:30 мин.
Вицепремиерът Зафиров: Оставка на правителството в...
Чете се за: 01:22 мин.
Празнуваме Никулден!
Чете се за: 03:50 мин.
Наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево (СНИМКИ)
Чете се за: 01:02 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Производители настояват да се повиши подпомагането на земеделска продукция

Чете се за: 00:33 мин.
Икономика

Производителите на пипер, домати и краставици да получават 50% от средствата по схемата за обвързано подпомагане за производството на зеленчуци, настояват от Асоциация „Български пипер“. Мотивът на стопаните е, че разходите по отглеждането на трите земеделски култури са по-големи. От браншовата организация заявиха още, че за поредна година страната ни бележи срив в отглеждането на пипер, като причина за това е недостатъчното подпомагане.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

232 милиона лева са средствата за България за подпомагане на определен вид земеделска продукция и отглеждане на животни. 35-те милиона лева за зеленчукопроизводство, според производители, са крайно недостатъчни.

Данчо Кощилаков - председател на Асоциация „Български пипер“
"Искаме 50% от тези 35 милиона да бъдат за една група зеленчуци, които са основните за България. Това са пипер, домати и краставици."

От Асоциацията настояват за отделно подпомагане, което да компенсира честите заболявания по пипера.

Промените в обвързаните плащания са били направени без сериозен диалог с браншовите организации, заявяват производители.

Данчо Кощилаков - председател на Асоциация „Български пипер“
"Предварително са взети решенията, а ние сме като един фон, постфактум, например, с нас да бъде оправдано - взели сме мненията на асоциациите и въпросът е решен."

Заради намаляващото производство консервните предприятия и заводите за сушене на пипер у нас внасят продукция от Македония, Сърбия и Турция. Стопаните обаче са категорични, че ако подпомагането бъде завишено, насажденията с пипер у нас ще се увеличат с до 40%.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?