Все повече хора по света бягат от родните си места заради кризи, войни и конфликти. Броят на бежанците през миналата година е задминал рекордът от Втората световна война и вече е над 70 милиона души. Това сочи доклад на Върховния комисариат на ООН за бежанците, представен днес в Берлин.
Германия е на пето място в света по прием на бежанци след Турция, която е на първо, следвана от Пакистан, Уганда и Судан. Вероятно заради това Берлин беше предпочетен за представянето на годишния доклад за принудително напусналите родните си места, защото е изключение сред развитите държави. Освен това Германия е сочена за пример като държава, която разрушава мита за неовладяемата бажанска вълна заради програмите за интеграция и бърза регистрация.
Филипо Гранди, Върховният комисар ООН за бежанците: Отблъскващото отношение към хората, които идват да търсят сигурност тук, може да спечели политически консенсус, но не решава проблема. В този глобализиран свят, един нерешен проблем някъде е проблем за всички нас. Така че отхвърлянето, изграждането на стени не решава проблема с глобалното насилствено местене.
Новите причини за бягство са климатичните промени, които се превръщат в кризисен фактор.
Така се изострят съществущи конфликти за изчезващи ресурси. Опитимистичният поглед, дори и далеч в бъдещето, остава, защото бежанците се връщат по родните си места, когато могат да живеят в тях спокойно. Проблемът е, че решение на кризите се намира трудно.