Мощно и зрелищно Доналд Тръмп удари глобалната икономика
Американският президент обяви тръговска война на целия свят. Доналд Тръмп въведе 10-процентни мита за стоките от всички страни, които ще започнат да се прилагат от 5 април.
За определените от Белия дом като "системни нарушители" мерките са по-строги. Под тежките удари попада и Европейският съюз, с 20-процентни мита. Новите налози за европейските стоки влизат в сила от 9 април. За китайските стоки митата скачат с 54 процента. Търговската политика на Тръмп удари и нетипични цели - като антарктически острови, където единствените обитатели са пингвините.
Мощно и зрелищно Доналд Тръмп удари глобалната икономика.
"Това е един от най-важните дни в американската история. Това е нашата декларация за икономическа независимост. Години наред трудолюбивите американски граждани бяха принудени да стоят настрани, докато други нации забогатяха и станаха мощни, голяма част - за наша сметка. Но сега е наш ред да просперираме. С днешното решение ще можем да направим Америка велика отново", заяви Доналд Тръмп, президент на САЩ.
План, който може да доведе до нов световен модел - с изолирани икономики и високи мита. Под ударите на Тръмп подападнаха и традиционни партноьри на Съединените щати.
"Европейският съюз - те са много, много трудни търговци. Отнасяте се приятелски с тях, а те мамят. Това е толкова тъжно и жалко. Ще им наложим 20-процентни мита", коментира Тръмп.
Южна Корея е ударена с 25 процента мита, а Япония - с 24 процента. Мексико и Канада този път бяха пощадени от търговската война, но за тези страни вече действат мита за вноса на алуминий и стомана. Великобритания също си отдъхна. Белият дом не подмина страната, но ѝ наложи само 10 процентни мита.
Съединените щати не са въвеждали подобни налози от 30-те години на миналия век. Митата са преценявани поотделно за всяка страна и, според специалисти, при определяне на размера не е използван научен подход.
На Балканите - митата за стоки от Турция са 10 процента, а за Сърбия - 37. Вдигат се митата дори за стоки от Босна и Херцеговина - с 35 процента.
На прицел се оказаха и територии без действаща икономика и даже без обитатели. Като австралийските острови Хърд и Макдоналд, срещу които ще се прилагат 10-процентни мита. Островите са обитавани от пингвини и тюлени, но не и от хора. Единствената търговска дейност там е била продажбата на мас от морски слонове, но тя не се практикува от век и половина.
Остров Норфолк е ударен с 20 процентни мита. С 19 процента повече, отколкото ще се облагат стоките от Австралия. Лесото - страна с население 2 милиона и 200 хиляди, също се оказа на прицел - с внушителните 50 процента мита.
Архитект на плана е съветникът на Тръмп по търговия Питър Наваро - ревностен защитник на американския президент и на високите мита. Той беше част от екипа на Тръмп му по време на първия му мандат и влезе в историята като първия бивш служител на Белия дом, лежал в затвора, дори и само 4 месеца. Заради неуважение към Конгреса.
Според изчисленията на Наваро приходите през следващите 10 години от вносни мита ще надхвърлят 6 трилиона долара.