150 депутати подкрепиха правителството
Кабинетът "Желязков" оцеля при вота на недоверие, внесен от "Възраждане" с мотив за провал на външната политика на правителството.
150 депутати гласуваха против свалянето на правителството, а 54 - за. По групи: ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, ДПС-ДПС, БСП и ИТН подкрепиха кабинета, а "Възраждане", МЕЧ и "Величие" гласуваха за свалянето му. ПП-ДБ влязоха в залата, но решиха да не гласуват.
Напълно очаквано първият вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не мина. Мнозинството остана стабилно, а опозицията - разпокъсана. След края на вота министър-председателят Росен Желязков благодари на абсолютно всички, които са подкрепили европейската перспектива пред България.
"Позволете ми да благодаря на всички тези, които подкрепиха правителството и не подкрепиха този вот на недоверие. С това вие подкрепихте европейската перспектива пред България и перспективата пред България за демократично развитие - такова, каквото голямата част от обществото желае".
Вносителите отчетоха резултатите от вота:
"Това правителство в този си вид с тази си политика е вредно за България. Вота на недоверие към настоящия момент си изпълни целите, защото свали маските на някои уж опозиционери. От своя страна показа вътрешните разломи вътре в управляващата коалиция. Написали сме мотиви вече за вот на недоверие на тема корупция", каза Костадин Костадинов - председател на "Възраждане".
Борисов коментира атаките към кабинета чрез вотове.
БНТ: Така ли ще работи парламента - вот след вот?
Бойко Борисов - председател на ГЕРБ: Ами нали затова го направиха да има 9 партии в НС? Никой не се интересува държавата да е стабилна и как ще плати милиардите вече. По-наясно съм с договора за "Боташ". Всъщност той ще струва 4 милиарда лева на държавата. Вотът това цели - да дестабилизира държавата. Тя толкова е дестабилизирана, че виждате колко трудно я оправяме.
Както заявиха предварително - ПП-ДБ не подкрепиха нито вота, нито кабинета.
"Вотът на недоверие, който ние ще съберем и ще натискаме да се случи след датата на еврозоната, ще бъде по всички теми, в които правителството не се справя. Сега виждаме един по един казусите гръмват в ръцете на управляващите. Заложени са огромни джобове за корупция в този бюджет", каза Кирил Петков - съпредседател на ПП.
Делян Пеевски определи вота като загуба на време.
"Защо загубихме времето на хората? Пълни глупости, трябва да се спре с това. Трябва да работим за хората, какви са тези вотове, тепърва трябва да се изпълнява бюджетът. Пак щели да внасят вотове. И те няма да минат. Кой ще го внесе за корупцията", попита той.
- "Възраждане"?
Делян Пеевски: Тези, които ограбиха държавата? "Възраждане" - те са безсмислено нещо вече. Гледам, че нещо и другите се заявяват какво щели да правят после някой ден. Какво да правят пуделите - те доведоха България дотук.
Партньорите в управлението от БСП запазиха мълчание, а ИТН определиха вота като безсмислен.
"Той показа само едно: политическата безтегловност на три проруски партии в българския парламент. 121 е повече от 119. А сред тези 119, както стои Пеевски, така стои и Кирил Петков, Костадин Костадинов, и Радостин, и Ивелин, и са се събрали, и се разделят", коментира Станислав Балабанов.
МЕЧ няма да дават подкрепа за нов вот толкова лесно.
"Такива вотове, само за да има вотове на недоверие, ще се замислим в групата оттук нататък дали да подкрепяме. Ние също имаме готов вот на недоверие", каза Радостин Василев.
Според "Величие" при друга тема и други партии биха подкрепили вот на недоверие.
"И вярвам, че това са ПП-ДБ и АПС, но трябваше да е подбрана темата малко по по-различен начин. Можеше даже е по-обединителната - за корупцията", каза Ивелин Михайлов.
ДПС-ДПС не коментираха.