Най-голям ръст на цените предлагат във Велико Търново - 92% и във Враца - 66 на сто
This is a modal window.
Нови по-високи цени на парното поискаха повечето топлофикации в страната, показват заявленията им публикувани от КЕВР. Най-голям ръст на цените предлагат във Велико Търново - 92% и във Враца - 66 на сто. За София исканото увеличение е близо 24%. Според експерти обаче към този момент реалистично е да бъде увеличена отоплението с пет на сто средно. По-високи цени са поискали и доставчиците на ток, като от заявленията става ясно, че минималното увеличение е 2,5%.
Сериозни увеличения на цените са поискали още от топлофикациите в Русе, Бургас и Плевен. Намаление от близо 3% искат единствено от топлофикацията във Варна. Три дружества са скрили предложенията си под предлог, че са търговска тайна - топлофикациите в Пловдив, Перник и Сливен.
"Оттук нататък така или иначе КЕВР работи през следващите няколко месеца - признава, не признава разходи преразпределя ги и оттам вече се получава окончателната цена, която в 100 процента от случаите в последните поне 20 години, няма нищо общо с цените излезли в заявленията", обясни , председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев.
Според Георгиев реалистичният размер на увеличението би бил 5 на сто средно за страната.
"Такива са условията в момента, наистина има още три месеца. Много зависи от това каква ще бъде прогнозата на КЕВР за следващия регулаторен период, до 30 юни догодина", каза Кремен Георгиев.
Според икономиста Иван Хиновски начинът, по който се смятат цените, не подобрява състоянието на дружествата нито качеството на предлаганата от тях услуга.
"Всички топлофикации имат нужда от инвестиции в рехабилитации на енергопроизводствените технологии. Всички са амортизирани безкрайно, с висока аварийност и това, че искат по-високи цени е напълно обективно ако искаме да имаме сигурно топлоподаване", коменитра икономистът Иван Хиновски.
Тази година доставчиците на ток са предложили два варианта на цени от юли. Първият, ако се отложи отново освобождаването на пазар и втори - в случай, че се върви към либерализация.
"От 1 януари 2026 година ние ще бъдем принудени да излезем на либерализирания пазар, от което няма нищо страшно. Всичко е въпрос на пренаписване на сметките. Обикновените потребители имат интерес за по-голяма справедливост, защото тогава ще влезе механизма за компенсиране на енергийно бедните домакинства", каза Хиновски.
Допълнително ситуацията на енергийния пазар може да се усложни и в случай на реципрочни мита от Европейския съюз към САЩ, които се очаква да доставят новите реактори за "Белене".
"Моите страхове, може да удари 7 и 8 блок, да ги направи конкурентоспособени. Ако цената се повиши с 20%, респективно митото, което трябва да плаща американският доставчик, ще се замислим дали да строим нови мощности", коментира Хиновски.
Окончателни цени на парното, топлата вода и тока ще бъдат приети от КЕВР в края на юни.