Обстановката в община Смолян се нормализира и бедственото положение ще бъде отменено частично. Екипите продължават да работят за отстраняване на авариите. Разчистват се падналите дървета. А семейството, чиято къща остана без покрив в Смолян, още не може да се съвземе от преживяното.
Доброволци от общината днес помагаха да се разчисти и укрепи най-пострадалата къща в Смолян. След урагана петчленното семейство Илчеви останаха без покрив.
Валентина Илчева: "Поне хубаво, че е нагоре, ако беше надолу, щеше да е нещо страхотно, щеше и другите къщи да съсипе, и не знам, просто нямам думи."
Хората са притеснени, защото нямат достатъчно средства да възстановят отнесения покрив.
"Малко по малко. Заем ще взимаме. Трябва да се прави. Зима е, не може, ако завали."
"Разчитате ли на помощ от Община, от други хора?"
Георги Илчев: "Ами засега да, иначе при нас е малко сложно ние да поемем толкова много разходи, понеже аз съм безработен."
За Община Смолян сериозен проблем е и прекъснатото електричество. Аварийните екипи работят.
Николай Мелемов - кмет на Смолян: "Спират тока в отделни села, за да могат да вдигат стълбове. Имам уверението, че до края на деня ще има ток абсолютно навсякъде. Няма достъп до село Турян, където е най-тежко положението."
Хората с резачките са стигнали до тук - на 6 километра преди село Турян. Опасяват се, че до края на деня няма да могат да отворят пътя.
"Няма да можем да го изчистим, това нагоре много иска чистене."
Пътят се е превърнал в тунел между падналите дървета. Щетите в гората са огромни.
Ивайло Исаев - зам.-директор на ЮЦДП-Смолян: "Болна е картинката просто. Жалко за всички гори, които са отглеждани 100 и колко години."
Горските тепърва ще изчисляват пораженията. А падналата дървесината трябва и да се разчисти, защото създава опасност от пожари.