73-годишен мъж с белодробна тромбоемболия беше спасен със спешна животоспасяваща операция в плевенска високотехнологична болница. От здравното заведение отчитат, че напоследък зачестяват случаите на пациенти с животозастрашаващото сърдечносъдово заболяване.
This is a modal window.
Само преди ден Никодим Никодимов е докаран с опасност за живота в плевенската кардиохирургия. Лекарите вземат решение за неотложна операция, при която е отстранен съсирек в белодробната артерия. Днес мъжът вече се възстановява в болнична стая.
проф. д-р Владимир Данов, началник на Клиника по сърдечна хирургия: Идват изключително тежки случаи. Не отказваме никакви случаи. Приоритет обаче си остават тези спешни ситуации, при които трябва пациентите веднага да бъдат оперирани.
14 са пациентите с белодробна емболия от началото на годината, осем от тях - през последните два месеца. Лечението изисква мултидисциплинарен подход, отлично подготвени екипи и високотехнологична апаратура, добавя проф. Данов.
проф. д-р Владимир Данов, началник на Клиника по сърдечна хирургия: Резултатите от операциите ни са сравними със световните центрове, които правят кардиохирургия.
От здравното заведение добавят, че стремежът на екипите е винаги, когато състоянието на пациента позволява, да се използват щадящите минимално инвазивни методи на интервенция.