Посещението на американския президент в Китай изправи един до друг лидерите на двете водещи световни икономики и извади на показ различния им стил като държавници. Какво показва сравнението между двамата - разказва Цветелина Йорданова.
Двамата мъже с най-много власт в света едва ли могат да бъдат по-различни един от друг. Единият управлява най-голямата световна икономика, другият - най-многолюдната. Просперитетът на едната е невъзможен без другата и обратното, но застанали един до друг, Тръмп и Си изглеждат като пълни противоположности - в политиката, управлението, стила, думите, жестовете.
Тръмп влезе в Белия дом като милиардер и виртуоз в бизнеса с имоти, но новак в политиката и до днес е като чужд сред свои сред републиканците дори в Конгреса, а в първата година от управлението си разби всички представи за президентско поведение.
Китайският президент оглавява партия с желязна дисциплина и 90 милиона членове, които безрезервно го подкрепят. За да стигне до върха, е тръгнал от най-ниското стъпало в партийната йерархия, а на конгреса в края на октомври беше преизбран за втори петгодишен мандат начело на Китайската комунистическа партия и получи статут, близък до този на Мао Дзедун.
Импулсивността на американеца е равна на сдържаността на китаеца. Вторият никога не започва изречение с аз, първият рядко пропуска да го направи. Близки до Белия дом разкриват, че Си е лидерът, на когото Тръмп се възхищава най-много. Си никога не е отправял публично комплименти към госта си. Тръмп е известен с бестселъра си "Изкуството на сделката", за Си се твърди, че предпочита древното четиво "Изкуството на войната".
Тръмп управлява държава с 300 милиона души, Си - с един милиард повече и според някои наблюдатели, е много по-загрижен за тях, отколкото за това да се бори за водеща роля в световната политика.
Тръмп и Си все пак имат нещо общо - амбицията страните им да са велики. Цел, към постигането на която обаче имат различен подход.