В своята реч по слечай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост кметът на София заяви, че образованието на децата е осъзната мисия за всяко българско семейство.
В своята реч по време на тържествената церемония пред паметника на Светите братя Кирил и Методий, Йорданка Фандъкова поздрави българите с празника на "знанието и духовността".
"В историята се влиза с победи и геройства, но се остава със слово и книжнина... Най-голямата българска победа е приемането и съхранението на българския език, въпреки превратностите на времето.
Това научено и прието преклонение към книгите и знанието е доказателство за силата на българския дух", каза тя в речта си.
Според кмета на София образованието на децата е осъзната мисия за всяко българско семейство. А от нас зависи да им покажем, че със знания и способности могат да успяват и да бъдат щастливи хора.
Тя се обърна към децата и учениците, които в този век на технологиите трябва да запазят любовта към книгите и да откриват нови възможности за споделяне на българската култура и изкуство.
"Да пазим българския език, защото той е мислене и от него започва онова, което ние наричаме - просвета, а просветеният човек е мислещ човек. Нека със знание и критичен дух да различаваме истината от лъжата и фактите от заблудите, защото силата на езика е в неговата истина", заключи още Йорданка Фандъкова.
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Български ученици спечелиха три златни и три сребърни медала от балканската олимпиада по математика в Румъния
Читател сигнализира: Задача от НВО-то за 7 клас дава точки за грешен отговор
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?