Предизборната кампания за евровота ще започне на 26-ти април, обявиха от Централната избирателна комисия. От утре ще бъдат публикувани всички изборни книжа за изборите през май, включително и за регистрация на партии и коалиции.
До края на следващата седмица ще бъде обявена обществена поръчка за устройствата за машинно гласуване. От ЦИК признаха, че се работи в "хипотеза на забавяне" заради късно приетите промени в Изборния кодекс.
Стефка Стоева, председател на ЦИК: Изгубено е доста време, за съжаление. Самата технология изисква време за обявяване, за обнародване, предстои тежка работа.
Има и още един проблем - до момента всички държавни органи, към които ЦИК е отправила запитване да одитират и сертифицират машините, отказват.
Александър Андреев, говорител на ЦИК: Поставихме въпроса към пет институции - по метрология, Института по акредитация и стандартизация, МВР, ДАНС и държавната агенция за електронно управление. Получихме отговор, че не влиза в тяхната компетентност.
Районите и правилата за съставяне на районните комисии вече са определени, както и принципите, по които ще се осъществи машинното гласуване. Днес до полунощ в ЦИК трябва да бъдат одобрени и всички изборни книжа.
Александър Андреев, говорител на ЦИК: Те ще бъдат качени на страницата, за да може партиите и коалициите да си организират събирането на съответните подписки и подаването на документите и заявленията.
Освен Александър Андреев, за говорител на комисията е избрана и Таня Цанева.