Около 30 училищни съвета са създадени в няколко области в страната. Това стана ясно по време на регионална среща по проект „Насърчаване на детско участие чрез укрепване ролята на ученически съвети на училищно, общинско, областно и национално ниво“. До...
Около 30 училищни съвета са създадени в няколко области в страната. Това стана ясно по време на регионална среща по проект „Насърчаване на детско участие чрез укрепване ролята на ученически съвети на училищно, общинско, областно и национално ниво“. До момента в Благоевград формата на ученическо самоуправление е въведена пилотно в три училища, а децата участници решават демократично социални проблеми и органзират училищни инициативи за забавление.
Ученическите съвети се състоят от по 10-15 деца, работят през цялата година, дори и през лятната вакнция.
Основният критерий, по който се избират децата участници в училищния парламент е активната гражданска позиция. Изборът става след провеждането импровизирана изборна кампания.
"Да има право да бъде избиран в зависимост от социалния му статус от произхода му, от етноса му. Когато някой наистина има желание да се развива, то да бъде, да има право да прави кампания по учнически, приятен и интересен начин да бъде избрано и всъщност когато има желание наистина да му се дава шанс", обясни Калин Каменов, заместник-министър на младежта и спорта.
Идеята е във все повече училища да се сфоримират детски съвети.