НОВИНИ

Два частни лунни апарата излетяха заедно към Луната

Единият ще направи 10 експеримента за НАСА, а другият ще направи тестве на потенциални източници на храна и вода

спейс екс започна спасителна мисия заложниците космоса
Снимка: илюстративна
bnt avatar logo
от БНТ
14:04, 15.01.2025
Чете се за: 04:00 мин.
У нас
Слушай новината

"Спейс Екс" изстреля съвместно двойка частни космически апарати - един на японската компания "айСпейс" и друг на американската фирма "Файърфлай аероспейс", които планират да започнат бизнес на Луната, предадоха световните осведомителни агенции.

"Двата спускаеми апарата излетяха от космическия център на НАСА "Кенеди". Те са най-новите от серията частни космически кораби, които се стремят към Луната, съчетавайки научни с бизнес интереси. За да спестят пари, двата апарата бяха изстреляни заедно, но имат отделни обиколни маршрути за достигането на целта", отбелязва Асошиейтед прес.

Това е втори опит за базираната в Токио "айСпейс", чийто първи спускаем апарат се разби в Луната преди две години. Този път на борда му има роувър с приспособление за събиране на лунен грунт за изследване. Плановете на мисията включват също тестване на потенциални източници на храна и вода за бъдещите изследователи.

Базираната в Тексас компания "Файърфлай аероспейс", която е нов участник в изследването на естествения спътник на Земята, ще извърши 10 експеримента за НАСА. За целта са предвидени вакуумен уред за събиране на лунен грунт, сонда за измерване на температурата под повърхността и устройство, което може да се използва при бъдещите разходки по Луната, за да се предпазват скафандрите на астронавтите от острите, абразивни частици на терена.

Модулът "Блу гоуст" на компанията "Файърфлай аероспейс" e кръстен на вид светулки от югоизточната част на САЩ. Той трябва да достигне Луната пръв. Спускаемият апарат с височина 2 метра ще се опита да се приземи в началото на март в Морето на кризите, вулканична равнина в северните ширини.

НАСА плаща 101 млн. щатски долара на "Файърфлай аероспейс" за мисията и още 44 млн. щатски долара за експериментите.

Японската фирма отказва да разкрие стойността на рестартираната мисия на "айСпейс" с предвидените шест експеримента, като казва, че тя е по-малка от първата мисия, която надхвърли 100 млн. щатски долара.

На по-големия спускаем модул на "айСпейс", наречен "Резилиънс", ще му трябват четири до пет месеца, за да стигне до Луната, след което апаратът ще се стреми да се приземи в края на май или началото на юни в Морето на студа, още по-далеч на север от близката страна на Луната, отбелязва Асошиейтед прес.

След като бъде спуснат на лунната повърхност от "Резилиънс", 11-килограмовият луноход на "айСпейс" ще остане близо до спускаемия модул, като ще се движи до стотина метра в кръг със скорост по-малко от 2 - 3 сантиметра в секунда. Луноходът има своя "специална" доставка – той ще остави на лунната повърхност червена къща с размер на играчка, проектирана от шведски художник.

Ако успеят да се справят със съответните си задачи, двата космически апарата ще прекарат общо две седмици в работа при постоянна дневна светлина и ще се изключват, щом настъпи мрак.

От 60-те години на миналия век насам само пет държави са прилунявали успешно космически апарати - СССР, САЩ, Китай, Индия и Япония.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
ЦСКА загуби от Шахтьор Донецк в първата си контрола в Турция
ЦСКА загуби от Шахтьор Донецк в първата си контрола в Турция
PM-Designate Rosen Zhelyazkov presented draft cabinet line-up
PM-Designate Rosen Zhelyazkov presented draft cabinet line-up