Бедността в област Кюстендил се е увеличила с близо 8%, сочат тревожните данни на националната статистика. Над 23 хил. души живеят в бедност или социално изключване, което е над 18 % от цялото население в областта.
Според официалните данни, Кюстендилска област заема седмо място в страната по бедност, след регионите Видин и Пазарджик. Основната причина са ниските доходи и високата безработица.
Даниела Димитрова - началник на отдел „Статистически изследвания” към Териториално статистическо бюро „Югозапад”
В област Кюстендил размерът на линията на бедност, средномесечно на лице от домакинство е 314,83 лв. При изключване на пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност в областта нараства до 50,2% или с 31.9 процентни пункта.
Подобен е примерът с Борянка Асенова, която живее сама и получава 315 лв. на месец. Разказа, че тези пари й стигат само да си покрие разходите, и често й се налага да се лишава от храна.
Борянка АсеноваС 5 % се е увеличила и бедността сред хората в трудоспособна възраст, като жените са обеднели повече от мъжете.
Ето сега искам да си купя диня, немам възможност, купувам си само хлеб и най–необходимото и нещо постно.
Мотористи блокираха ключови пътища в страната заради цените на застраховките (ОБЗОР)
Гръцките фермери отново на протест: Блокада и напрежение край границата с България
Мотористи блокират пътища в Русе заради поскъпването на „Гражданската отговорност“
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Асен Василев, ПП: Подходът на правителството е погрешен и няма да доведе до поевтиняване на стоките