ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

В Девня екологично обработват фосфати

bnt avatar logo от Даниела Георгиева
A+ A-
Чете се за: 00:30 мин.
У нас

Иновационен център в Девня ще представя пред света екологична технология за добив и обработка на фосфати. С откриването на съоръжението бяха разкрити нови 38 работни места в региона. Инвестицията от 10 милиона евро e на белгийска компания.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Технологичният център е разположен на 28 кв. км в индустриалната зона на Девня и е единствена по рода си демонстрационна база на този вид производство.

Ивелина Василева, министър на околната среда и водите
"Целта е да се привличат инвеститори от различни части на света, които да закупуват технологията, т.е. да имат възможност на място да се запознават с технологията и да я закупуват след това."

Компанията притежава лицензирани и патентовани в световен мащаб технологии за безотпадно производство на фосфати за животинското хранене, торове и фосфорна киселина. Мощностите на съоръжението в Девня дават възможност за един час да се обработят половин тон суровини. Ще се използва технология за извличане на фосфор, при която се намаляват използваните природни ресурси и се щади околната среда.

Ивелина Василева, министър на околната среда и водите
“Мисля, че е много важно, че инвестициите, които се правят в България са в чисти производства.”

Годишно в базата ще се произвеждат до 4000 тона фосфатен продукт със суровини от Близкия Изток.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?