ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

В Пернишко сурвакари цял ден гониха злите сили

Чете се за: 00:32 мин.
У нас

С колоритни костюми, много настроение и възпроизвеждане на обичая "Сурвакарска сватба" групата в Батановци завладя града. В магията на празника се потопи Цанка Николова.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Всяка къща в града днес беше огласена от песни, тъпани и звънци. Мечка, мечкар, поп, сватбари и сурвакари цял ден обикаляха в Батановци да наричат за здраве и берекет.

Радослав Стойчев, бюлюкбашия на сурвакарската група: От къща на къща хората ни приемат с традиционни ястия за сурва - пача, вариво, ракия, кой с каквото има.

Неотлъчно до сурвакарите през целия ден беше и магаренцето Марти. То теглеше каруцата, в която се събираха всички дарове за групата. Сред шумните звънци и песните се открояваше най-малкото сурвакарче, което тази година участва за първи път.

Ричард, сурвакар: - Гоним злото, за да е здрава годината и да има берекет.

- Защо е важно децата да следват вашия пример?

- Това си е наше наследство. Традиция. Трябва да я пазим и да я предаваме.

Освен че изгониха злото със страшни маски, чанове и звънци, сурвакарите донесоха много добро настроение в домовете на хората с народна музика и песни.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?