С 15 ст. поскъпна бензинът по бензиностанциите за по-малко от месец, като цената на най-масовия А-95 стигна до 2,15 лв. за литър. Прогнозите за поскъпване, но с по-бавни темпове през следващите 10-на дни. В студиото на "Денят започва" темата коментира експертът Васко Начев. Според него, основната причина за по-скъпия бензин е по-високата цена на нефта на световните пазари.
Васко Начев, експерт по горивата: Без съмнение, основната причина за поскъпване на бензина е покачване на цената на нефта на глобалните пазари и на отделните борси. Друг е въпросът у нас през какви маржове се работи и кога има някакво обиране на тези резки поскъпвания. За резки намаления ние не сме наблюдавали, но такава е картината към днешна дата. У нас конкуренцията е на много ниско ниво, въпреки че има стотици бензиностанции и има много доставчици. Но не са така нещата. Голяма част от големите играчи на пазара купуват от единствения дистрибутор - рафинерията в Бургас, където това предопределя това поведение, защото има едни цени на едро, едни правила и трябва да се спазват.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите