Горивата в България поскъпват много по-бързо, отколкото поевтиняват. Само за няколко дни бензинът у нас се увеличи с около 5 стотинки за литър, а дизелът - с близо 12 стотинки. Това е заради поскъпването на цената на петрола на международните пазари....
Горивата в България поскъпват много по-бързо, отколкото поевтиняват. Само за няколко дни бензинът у нас се увеличи с около 5 стотинки за литър, а дизелът - с близо 12 стотинки. Това е заради поскъпването на цената на петрола на международните пазари. Репортерът ни Димитър Димитров провери как промените в цената на нефта се отразяват върху стойността на горивата у нас и защо цените по-лесно вървят нагоре, отколкото надолу.
Шофьорите в страната бяха първите, които веднага усетиха новите по-високи цени на горивата. Много от тях забелязват тенденцията, че при промяна на цената на петрола горивата поскъпват много по-бързо, отколкото поевтиняват. И откриват разлика между съотношението, с което поевтинява петрола и съответно - горивата по бензиностанциите.
Оказва се, че стойността на петрола формира по-малко от половината от цената на горивата по бензиностанциите. Крайната цена се образува от допълнителни такси. Така промените в стойността на нефта се усещат много по-слабо от крайния потребител.
Руслан Стефанов, експерт в Център за изследване на демокрацията: "В Европа до 60 процента от цената, която плаща крайният потребител, се формира от данъци за държавата. Тоест ДДС и акцизи."
Бавното поевтиняване на горивата зависи и от това кога бензиностанциите ще пласират закупените по-рано и на по-висока цена количества. Точно обратното се случва, когато нефтът поскъпне - търговците на горива реагират веднага и вдигат цените. Така рискът от загуби за бензиностанциите става минимален, а разликата в стойността на петрола и горивата е за сметка на крайния потребител. Търсенето на горива е друг ценоопределящ фактор.
Руслан Стефанов, експерт в Център за изследване на демокрацията: "Като търговец, ако имате предпоставка за увеличение на цените и смятате, че потребителите ще се съгласят да приемат това увеличение и от това вашата печалба ще се увеличи, няма никаква причина да не го увеличите, тоест - в крайна сметка е въпрос на пазар. Съвсем нормално е търговците да искат да спечелят повече пари от едно такова движение."
Друго обяснение за разликата в темповете, с които горивата поскъпват или поевтиняват, може да бъде евентуално картелно споразумение между бензиностанциите. Това обаче може да се докаже само след задълбочени анализи на пазара. Последните становища на Комисията за защита на конкуренцията не показват нередности в търговията с горива в страната.