Жител на софийското село Кътина строи път върху коритото на река. Оказва се, че това е възможно без разрешително и със знанието на местната управа. Повече вижте в репортажа на Гергана Шумкова.
Намираме се в село Кътина, една от местностите около София, където природа води битка за оцеляване срещу човешката немарливост. Един от жителите на селото решава да започне строеж на път върху речно корито, за да стига по-бързо до дома си. Най-потърпевш от незаконния строеж се оказва Пламен, който има къща до реката.
Пламен Димитров: "Лично кметът идваше и контролираше и аз очаквах, че нещата са законни и канализирани. А какво е станало - без строителни разрешителни и проекти, т.е. незаконно се започва насипването на тази отсечка до отсрещната страна."
Само месец след началото на строежа на незаконни път реката в селото вече се е превърнала в блато.
Пламен Димитров: "Тази баричка пролетта и есента става доста пълноводна. Никой не знае по време на силния теч до къде ще стигне тази вода. Аз ще бъда принуден да си продам имота."
Свързахме се с кмета на село Кътина - Крум Крумов, който веднага дойде при незаконния строеж, но категорично отказа да го коментира пред камерата ни. Каза, че е наясно, че пътят се строи без разрешителни, но разбира и поръчителя на строежа, който искал да стига по-бързо до дома си, макар това да е в пълен разрез със закона. Ние изпратихме запитване до община "Нови Искър" откъдето очкаваме отговор ще бъде ли прекратен незаконният строеж и какви санкции ще има за нарушителят.