Алисън Филикс прекрати бляскавата си кариера с 19-ти медал от Световно първенство

09:11, 16.07.2022
Чете се за: 02:07 мин.
алисън филикс прекрати бляскавата кариера медал световно първенство

Живата легенда в леката атлетика Алисън Филикс спечели бронзов медал по време на последното голямо състезание в своята кариера, а именно Световното първенство в Орегон, САЩ.

Филикс бе част от щафетата на САЩ, която завоюва бронза в смесената щафета на 4 по 400 метра, финиширайки зад квартетите на Доминиканската република и Нидерландия.

За 36-годишната американка това беше 19-то отличие от Световни първенства, което я превръща в най-успешния лекоатлет на планетарни шампионати в историята. Филикс има завоювани 13 златни отличия.

Алисън Филикс приключва кариерата си и като състезателката с най-много олимпийски медали при жените в леката атлетика. Филикс спечели общо 11 отличия от Олимпийски игри - 7 златни, 3 сребърни и 1 бронзово.

По този показател тя отстъпва в историята на леката атлетика на Олимпиади единствено на финландеца Пааво Нурми, който има 12 олимпийски медала, като неговите постижения датират от 20-те години на 20 век.

След последното си бягане Алисън Филикс сподели и какви са били емоциите от надпреварата в Орегон.

"Винаги съм искала да имам възможността да изляза пред домашна публика. Да имам тази възможност, макар и не в пика на моята кариера и пред моята дъщеря, означава много за мен", разкри Филикс.