Продължават усилията за евакуиране на граждани от Украйна. Това съобщи в "Денят започва" Антон Киссе, депутат в Украинския парламент и председател на Асоциацията на българите в Украйна. В момента той се намира в Одеса.
Изключително сериозна е ситуацията в град Николаев, който е под обсада, също така и в Киев и Мариупол. Това са най-горещите точки, много бежанци от там пътуват към Западна Европа и България, допълни Киссе.
Всички хора са мобилизирани - от малък до голям работят в подкрепа на силите, които защитават държавата, обясни Киссе.
Трима евролидери се срещнаха със Зеленски в Киев, Русия е смекчила позицията си
Той коментира още, че посещението на лидерите на Полша, Чехия и Словения в Украйна се разчита като подкрепа за страната, от която в момента тя има нужда. По думите му, хуманитарната криза е избегната засега, но съществува голям проблем с липсата на лекарства и медикаменти.
От нашите пратеници: Защо и как украински мъже напускат страната въпреки забраната на Зеленски
Киссе призна, че има случаи, в които млади мъже напускат Украйна, въпреки че в момента това е забранено по закон заради мобилизацията.
Вижте повече подробности във видеото
Гледайте още теми от "Денят започва"
"На мегдана на другата България": Участници от 21-а държави се включват в събора
Успех на DARA! "Bangaranga" представя България на големия финал на "Евровизия 2026" във Виена
"Започвам да живея отново": Разказ на политически затворник от Беларус за репресиите, страха и надеждата
Половин милион зрители са гледали втория полуфинал на „Евровизия" по БНТ1
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Асен Василев, ПП: Подходът на правителството е погрешен и няма да доведе до поевтиняване на стоките