ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Проверка на БНТ: Колко сме склонни да похарчим за подаръци?
Чете се за: 02:25 мин.
Външният министър: Не можем да оставим държавата на пауза
Чете се за: 03:02 мин.
Полицаи от Кюстендил разбиха престъпна група за...
Чете се за: 01:15 мин.
Мръсен въздух в София: И днес в градския транспорт се...
Чете се за: 00:45 мин.

ЗАПАЗЕНИ

България, Румъния и Турция създават Противоминна военноморска група в Черно море

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:22 мин.
У нас
българия румъния турция създават противоминна военноморска група черно море
Слушай новината

България, Румъния и Турция ще подпишат утре Меморандум за разбирателство за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море.

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заминава днес на посещение в Турция, където ще подпише документа утре в Истанбул, съобщиха от Министерството на отбраната.

Решението за одобряване на Меморандума от българска страна беше взето на правителствено заседание на 13 декември миналата година.

Създаването на Противоминната военноморска група в Черно море е инициирано от Турция през август 2023 г. с основна задача да бъде осигурена безопасността на морските пътища в Черно море в противоминно отношение и противодействие на минната заплаха, възникнала след началото на руската агресия срещу Украйна.

Очаква се военноморската група да спомогне за подобряване на взаимодействието и добросъседските отношения между участниците, без това да заменя присъствието и провежданите дейности по възпиране и отбрана на НАТО в района на Черно море.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?