България загуби от Доминиканската република втория си мач от Лигата на нациите за жени

Българките се бориха, но отстъпиха на Доминикана след тайбрек

българия загуби доминиканската република втория мач лигата нациите жени
Снимка: АРХИВ
11:13, 01.06.2023
Чете се за: 05:10 мин.

Волейболистките от националния отбор на България изпуснаха чудесна възможност да запишат втора поредна победа в тазгодишната Лига на нациите. Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели отстъпиха драматично на Доминиканската република с 2:3 (25:22, 16:25, 25:16, 14:25, 11:15) във втория си мач от турнира в Група 2 от първата състезателна седмица на Лигата, игран тази сутрин в зала "Нипон Гайши" в Нагоя (Япония).

Така българските "лъвици" имат в актива си 1 победа, 1 загуба и 4 точки. От друга страна това беше първа победа за Доминиканската република в световната надпредвара, като има 1 загуба и 2 точки.

Селекционерът Лоренцо Мичели направи само една промяна в стартовия състав, наложена от контузията на капитана Мирослава Паскова. Мястото й зае Елена Бечева, която се появи на терена вчера след травмата. Петя Баракова пък пое капитанската лента.

Родните представителки се бориха, но в ключовите моменти може би липсата на увереност и опит повлия. Момичетата на Лоренцо Мичели имаха силни моменти, но противникът успя да ги пречупи.

Повратна точка беше една ситуация в четвъртия гейм - "лъвиците" стопиха разликата от 8:13 на 11:13, и имаха възможност за обрат, но той не се случи. В тайбрека тимът ни също пропусна възможността си за успех.

Българските националки стартираха отлично в срещата, повеждайки с 4:2. Впоследствие разликата се увеличи (8:4), а това мобилизира състезателките от карибската държава, които останаха на едва точка. Атаката и блокадата на момичетата на Маркос Квиек обаче не им донесоха повече ползи. Грешките на съперника зачестиха, а "лъвиците" продължиха вдъхновено и оформиха комфортна преднина. В ключовите моменти доминиканките се доближиха, но не се случи нищо повече и родните представителки поведоха в срещата.

Централноамериканките тръгнаха ударно във втората част - 5:0. Това донякъде допринесе за по-нататъшния развой на гейма - състезателките от Доминикана диктуваха положението, недопускайки да бъдат настигнати. При 13:19 Лоренцо Мичели прибегна до двойна смяна - на терена се появиха Полина Нейкова и Симона Николова. Противникът обаче продължи да ни тормози с блокадата си и спечели без проблеми гейма (25:16).

Третата част започна равностойно (4:4), след което последва серия на "лъвиците" - атака на Мира Тодорова и ас на Мария Йорданова изведоха тима ни напред за 7:4. Българските състезателки имаха превес във всички елементи, като не дадоха особена възможност за съпротива от другата страна на мрежата. Атака на Елена Бечева сложи край при 25:16, като нашите момичета отново излязоха напред в резултата.

В решителния четвърти гейм двата отбора отново бяха равностойни, но след шестата точка постепенно съперникът се откъсна след две атаки на Гайла Гонзалес. Централноамериканките обаче набраха инерция и дръпнаха до 13:8. Състезателките на Лоренцо Мичели подобриха играта си и скъсиха дистанцията (11:13), което даде надежда за обрат, но не се случи. Разликата обаче отново бе възстановена, като дори нарастна още повече. От щаба ни прибегнаха до още смени, но те не дадоха резултати и Доминикана вкара мача в тайбрек.

Там играта отново бе равностойна, след което родният тим взе превес (6:4). Съперникът обаче набра инерция и реализира обрат (10:6). В края "лъвиците" имаха силни моменти, но не успяха да преодолеят централноамериканките, които се поздравиха с успеха.

Утре (2 юни) е почивен ден за България, а следващата среща на българския тим е срещу домакините от Япония в събота (3 юни) от 13,10 часа българско време. Доминиканките пък утре ще играят с Нидерландия от 10,10 часа.

По-рано днес стана ясно, че женският ни национален отбор ще открие олимпийските квалификации в Токио. Националките излизат в първия си мач срещу Белгия на 16 септември в последната битка за Париж 2024.

Категорични победи за високопоставените на турнира по тенис на червени кортове в Мюнхен
18:52, 18.04.2024
Анас Маздрашки с полуфинал на сингъл и двойки на турнир от категория J200 на ITF в Хасково
18:38, 18.04.2024
Стотици души се събраха в Скравена, за да почетат Илия Станков
18:35, 18.04.2024
Ива Иванова труимфира с титлата на двойки при девойките на турнир от категория J300 на ITF във Франция.
18:33, 18.04.2024
Чете се за: 00:37 мин.
НА ЖИВО: Марица Пловдив - ЦСКА, втори двубой от финалната серия в НВЛ при жените
18:15, 18.04.2024
Чете се за: 01:50 мин.
Илиян Радулов ще играе срещу бившия номер 24 в световната ранглиста в четвъртфиналите на сингъл на турнир на клей в Испания
18:13, 18.04.2024
Чете се за: 00:42 мин.
Антон Ризов не успя да се класира на финал на пушка на Световната купа по спортна стрелба в Рио
18:05, 18.04.2024
Чете се за: 01:05 мин.
Десислава Величкова: Европейското първенство в България ще бъде много силен турнир
18:00, 18.04.2024
Рилски спортист удари Локомотив София като гост в първия двубой от битката за бронза в женското баскетболно първенство
17:45, 18.04.2024
Чете се за: 02:10 мин.
Черно море без своя капитан Даниел Димов и защитника Влатко Дробаров за визитата на Пирин
17:28, 18.04.2024
Барселона отнесе серизона санкция заради поведението на своите фенове в Париж преди седмица
17:03, 18.04.2024
Чете се за: 00:57 мин.