Боксьорът Олександър Хижняк отстрани двукратния олимпийски шампион Арлен Кордона

Украинецът стигна до успеха в категория до 80 кг.

Олександър Хижняк
20:28, 04.08.2024
Чете се за: 02:07 мин.

След първите полуфинали в мъжкия боксов турнир на Олимпийските игри в Париж станаха ясни и първите сигурни бронзови медалисти, а един от най-титулуваните боксьори - кубинецът Арлен Лопес Кордона, бе елиминиран.

В категория до 80 кг след изключително оспорван двубой украинецът Олександър Хижняк надделя над Арлен Кардона с 3:2 съдийски гласа. Кубинецът е двукратен олимпийски шампион от Рио де Жанейро и Токио. Съдиите от Република Корея, Мароко и Филипините дадоха предимство на украинеца, което му осигури мач за титлата срещу Нурбек Оралбай от Казахстан на финала. Хижняк е олимпийски вицешампион от Токио. Арлен Кордоба спечели бронзовия медал.

В категория до 51 кг Хасанбой Дусматов от Узбекистан се наложи над Давид де Пина от Кабо Верде с пълно съдийско единодушие - 5:0 гласа. Така олимпийският шампион от Рио де Жанейро в категория до 49 кг Дусматов се бие отново за титла във финала, а за Дe Пина остана бронзовото отличие. Във финала узбекът ще срещне представителя на Франция Билал Бенама.

В категория до 63 кг кубинецът Ерисланди Алварес Борхес се наложи в полуфинала над грузинеца Лаша Гурили с 5:0 съдийски гласа. Алварес Борхес се боксира във финала в сряда срещу французина Софиан Умиа, докато за Гурили, който е вицешампион от Европейските игри в Краков през 2023, остана бронзовия медал.

При боксьорите до 92 кг Лазизбек Мулойонов от Узбекистан се наложи над Давлат Болтаев от Таджикистан с 4:1 съдийски гласа. Мулойонов си осигури мач за титлата срещу Лорен Берто Алфонсо Домингес, който се състезава за Азербайджан. Болтаев си осигури бронзовото отличие.

Спортни новини 04.08.2024 г., 20:35 ч.
Безупречни: Националките U18 продължават към четвъртфиналите на еврошампионата в Плоещ