Голяма част от правителството се опитва да управлява все едно държавата е стартъп фирма. Но 99% от тях фалират. Във всяка сфера виждаме екзотични идеи, които подхождат на стартъп. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
Той даде и пример.
"В Хасково има хубава пицария. Тя има идея да доставя пици в София с дрон. И затова фалира", каза Добрев.
И допълни, че хората в държавата не могат да понесат риска на един стартъп.
По повод обвиненията на управляващите за неефективно управление на ГЕРБ в различни сфери бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на Борисов заяви, че всичко е "пушилка".
Добрев уточни, че дори и ГЕРБ да беше на власт, цените на тока щяха да са същите.
"Но щяхме да сме дали компенсация. А сега токът след компенсацията е близо 4 пъти по-скъп. Тук целта беше да кажем нещо, което се хареса на хората. Инфлацията дойде от скъпия ток", категоричен е Добрев.
"Бюджетът помпа социални разходи, което ще подейства като бензин в огън в условията на инфлация. А от подклаждането на инфлацията печели бюджетът", заяви Добрев.
В еврозоната инфлацията е 5,1%, тук е 10% и продължава да расте, коментира депутатът от ГЕРБ.
"Един пример с батериите - сега ще купуваме за 1 млрд. евро батерии. Интересното в батериите - казват, че трябва да се купят, защото ние ще ги разхвърлим из цялата държава. Така ще намалим загубите на тока. Загубите на ЕСО са между 1 и 2% в мрежа високо напрежение. Ще намалеят с 0,1%. Умножено по консумацията на страната и високата цена на тока в момента, дава 286 г. срок на възвръщаемост на тези батерии, а техният живот е 10 години", твърди Добрев.
Гледайте повече от "Още от деня"
МВнР: Настояваме Ива Михаилова да получи достъп до навременна и адекватна медицинска грижа
Европейския път на Молдова обсъдиха по телефона премиерът Радев и молдовският му колега Тофан
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев проверява служебния премиер Димитър Главчев?
Гонка с полицията в столичния квартал "Борово", задържан е мъж, у когото са намерени 460 000 евро
Рекорден износ на ток: Парковете с батерии правят България лидер на пазара
И след медицинско заключение: Пак отказаха на Ива Михайлова да се лекува в България