Големите паркове в София са отворени за разходки от тази сутрин. В часовете между 9:30 и 18:30 часа в тях ще мога да се разхождат възрастни с деца и бременни жени, а през останалото време - стопани с кучета и спортуващи по единично хора. Облекчаването на мерките важи за 10 парка в столицата. Няма голямо струпване на хора в Южния парк. Обстановката е спокойна. Няма сигнали за нарушители на този етап.
Точно в 9:30 пропускането на възрастни хора с деца и бременни жени в парковете започна. Любен Парашкевов и дъщеря му са сред първите, които влизат в Южния парк.
Любен Парашкевов: Ние живеем до парка. Чакаме го от 100 години това да се случи, все едно са сто де.
Лекарите ни предписаха да събира слънчеви лъчи за имунитета си. Така че много хубаво решение.
В парковете вече се допускат и спортуващи хора. Те могат да влизат сутрин до 9:30 и вечер след 18:30 часа.
Движението по алеите става еднопосочно, а сядането на пейките е забранено.
Не се разрешава и използването на спортните съоръжения.
Красимир Димитров - директор Дирекция "Аварийна помощ и превенция", СО: Дезинфекция ще има на ръцете преди влизането на семействата. Също раздаване на брошури и указания към хората, че има един вход, а изходът е от другата страна.
Много хора обаче трудно се ориентираха кои алеи могат да се използват.
- От входа на Витошка няма такова табло електронно, където да прочетете откъде да минете, няма знаци, няма лента. Аз съвсем спокойно дойдох до тук. Тук вече видях, че не може и се връщам.
- Никакъв инструктаж не съм взимал, защото не смятам, че е редно да има инструктаж за един парк.
Други не спазваха указанията и преминаваха въпреки огражденията.
Ивайло Иванов, главен секретар на МВР: Ако някой очаква да има полицаи на всяка алея - не е това идеята.
Задължително при разходка е носенето на маска и спазването на дистанция от поне два метра.