Федерика Бриньоне триумфира във втория супергигантски слалом от Световната купа в Квитфиел

Лара Гут-Бехрами продължава да води в генералните класирания

федерика бриньоне триумфира втория супергигантски слалом световната купа квитфиел
19:37, 03.03.2024
Чете се за: 02:45 мин.

Италианката Федерика Бриньоне спечели втория супергигантския слалом при жените, пореден кръг от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в норвежкия курорт Квитфиел.

33-годишната Бриньоне постигна четвърта победа за сезона и общо 25-а в кариерата си, оставяйки зад себе си лидерката за Световната купа Лара Гут-Бехрами. Успехът в Квитфиел й позволи да изпревари София Годжа и Густав Тьони в подреждането за най-успешен италиански скиор в историята, следвайки великия Алберто Томба с неговите 50 победи.

Състезанието, което продължи близо три часа, бе прекъсвано няколко пъти заради гъста мъгла, която повлия сериозно на представянето на състезателките. Надпреварата бе спряна след 41-ата участничка.

Федерика Бриньоне направи чудесно спускане, въпреки слабата видимост и мекия сняг, записвайки време 1:37.30 минути. Победителката от вчерашния супергигантски слалом Лара Гут-Бехрами (Швейцария) остана втора, на 0.61 секунди от италианката, а чехкинята Естер Лецека се нареди трета, с изоставане от 0.79 секунди.

Норвежката Рагнхилд Мовинкел завърши десета в последното си състезание на родна земя. Двукратната световна и двукратна олимпийска медалистка по ски-алпийски дисциплини ще прекрати кариерата си в края на сезона.

"Не може да се каже, че се спуснах при най-добрите условия днес. Чакането беше по-трудно отколкото самото състезание", коментира Бриньоне.

Лидерката генералното класиране за Световната купа Лара Гут-Бехрами увеличи преднината си на върха, събирайки 1594 точки. На втора позиция излезе Бриньоне с 1268 точки, а американката Микаела Шифрин, която се възстановява от контузия, вече е трета 1209 точки.

Гут-Бехрами увеличи актива си и начело в подреждането за малката Световна купа в супергигантския слалом при жените с 540 точки. Втора остава Корнелия Хютер (Австрия) с 471 точки. Хютер завърши седма днес, на 1.27 секунди от Бриньоне, която заема трета позиция в класирането в дисциплината с 466 точки.

До края на сезона при дамите остават шест състезания.

Отборът на Франция доминира в класическа смесена щафета на Световната купа по биатлон в Осло