България се е запазила като народ, род и родина през вековете най-вече поради това, че сме запазили родовата си памет, славните победи на Българската армия на бойното поле, войнските традиции, нашата вяра, православните ценности, българската азбука, език и книжнина - това каза в студиото на "Денят започва" генерал-майор Явор Матеев – командир на Съвместното командване на специалните операции.
"Не мога да не изпитвам огромна гордост да съм наследник на славни пълководци, защото Българската армия не винаги се е ръководила в славните си битки не само от генерали. Свидетели сме и на войни, в които капитаните са предвождали войската. Така, че и задължение и отговорност, и личен пример, който трябва да даваме на тези след нас.
По думите му, армията заедно с православната ни църква през вековете се е установила като институция, като един от двата основни стълбове на държавността. Армията дълбоко осъзнава своята отговорност и като задачи, свързани със защита на териториалната цялост и независимостта на страната, и като задачи да се опазва родовата памет и духа на българския народ.
За него 22 септември е едно своеобразно продължение и завършек на десетилетните борби и въжделения на нашия народ за свобода и независимост.
Вижте целия разговор във видеото
Гледайте повече от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
До два пъти линията за бедност доход на човек, кола или лизинг и платени данъци са изискванията за помощи заради скъпите горива, каза Андрей Гюров
София е по-мръсна и това е резултатът от фамозната битка срещу мафията, каза Борис Бонев
Няма военна заплаха за България, поради което не е необходимо да се предприемат допълнителни мерки извън обичайно, каза Йордан Божилов
Няма военна заплаха за България, поради което не е необходимо да се предприемат допълнителни мерки извън обичайно, каза Йордан Божилов
Американският президент с призив да бъде гарантирана сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток
Заради войната в Близкия изток: Отлагане на резервации и по-скъпи нощувки по родното Черноморие