Жители на Варна сигнализираха за водни змии във Варненския залив. Хората питат дали влечугите са опасни. Според експерти водните змии предпочитат Черно море заради ниската му соленост. Във Варненското езеро също се срещат много от тях.
Специалистите казват, че змиите предпочитат да избегнат срещата с човека.
Доц. Виолин Райков, Институт по океанология-Варна: Животинката не е опасна, тя няма отрова. По-скоро може да предизвика стрес у някого. Те се страхуват от хората.
Ако змията не е настъпена или хваната нарочно, тя няма да ухапе. Ако се окажем близо до водна змия, трябва да спазваме няколко правила.
Доц. Виолин Райков, Институт по океанология-Варна: Да не реагира с резки движения, да внимава да не я настъпи, да не се спуска да я хваща, това може да го направи някое дете най-вече. Може да ухапе човека, то не е нещо сериозно, може да бъде инфектирано допълнително.
Водните змии се хранят предимно с насекоми или малки гризачи. Излизат на сушата, когато е топло и пече силно слънце.
Водните змии не са защитен вид, но са част от хранителната верига и не трябва да се убиват.
Автор: Деян Михайлов
Арестуваха началника на ВиК-Несебър и неговия заместник при акция край Слънчев бряг
След ремонт за 2 милиона лева: Път в кърджалийско остава опасен за преминаване
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
Арестуваха началника на ВиК-Несебър и неговия заместник при акция край Слънчев бряг