Джордж Ръсел спечели Гран При на Бразилия

Световният шампион за 2022 г. във Формула 1 Макс Верстапен завърши едва шести

от Вяра Илиева
07:02, 14.11.2022
Чете се за: 03:17 мин.
Джордж Ръсел

Джордж Ръсел спечели първата си победа във Формула 1. Британецът триумфира в състезанието за Голямата награда на Бразилия. Ръсел измина 71 обиколки на пистата "Интерлагос" за 1:38.34,044 часа. Неговият съотборник в Мерцедес Люис Хамилтън остана на втората позиция, на само 1.529 секунди.

Двамата пилоти на германския отбор получиха възможност и разрешение да си оспорват лидерската позиция, а Ръсел издържа на напрежението, въпреки появата на кола за сигурност в 59-ата обиколка.

Ръсел стартира от първа позиция в Сао Пауло, докато Люис Хамилтън започна втори и също запази позициите си до самия край.

Успехът е първи в кариерата на 24-годишния пилот, както и дебютен за Мерцедес през неуспешната за отбора 2022 година.

"Този сезон беше като влакче на ужасите. В края на състезанието си помислих, че ще има инфарктен финал. Натискът беше много голям. Всичките тези спомени преминаха през мен. Горд съм от този резултат и от тези, които ми помогнаха по пътя към тази победа", заяви Ръсел веднага след края на състезанието.

Люис Хамилтън изостана до осмо място след сблъсък с настоящия шампион Макс Верстапен от Ред Бул, докато Джордж Ръсел първоначално трябваше да се състезава със Серхио Перес. Британският пилот върна лидерската си позиция след първото влизане в боксовете, но Хамилтън беше плътно до него след повторната поява на колата за сигурност.

Карлос Сайнц от Ферари остана на трета позиция, финиширайки на 4.051 секунди зад Джордж Ръсел, докато носителят на титлата за 2022 година Макс Верстапен завърши едва шести след инцидента с Хамилтън и получи наказание от пет секунди.

В генералното класиране Верстапен е недостижим лидер, а на втора позиция вече е Шарл Льоклер, който успя да завърши четвърти в Бразилия. Пилотът на Ферари и третият в общото подреждане до момента Серхио Перес имат по 290 точки само един кръг преди края на шампионата.

Жители на Бузовград излязоха на протест, след като пиян и дрогиран шофьор блъсна дете
Благотворителен концерт в Пловдив: Набират се средства за онкоболно дете