ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как по-бързо да се открият повече потенциално заразени с Covid-19 пациенти?

Чете се за: 01:17 мин.
Здраве
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Националният щаб вече работи върху две възможности - да се увеличи броят на лицензираните лаборатории, както и да започне използването на ранни скринингови тестове. Екип на БНТ бе допуснат първи до заработилата само преди дни втора лаборатория във ВМА за установяване на коронавируса.

      Денят започва по тъмно за вирусолозите във Военномедицинска академия.

      Доц. д-р Георги Попов - началник на Катедра ,,Инфекциозни болести": Току що дойдоха 20 проби от Габрово, с които ще помогнем на НЦЗПБ.

      Два екипа се редуват, за да се справят с постоянно нарастващия обем проби. Между пет и седем часа трае цялото изследване. Често се налага повторна проверка, тогава работата продължава дълго след края на работното време.

      Доц. д-р Георги Попов - началник на Катедра ,,Инфекциозни болести":
      Хората са изключително съвестни и добронамерени и въобще не поставят въпроса нито за умора, нито за претоварване, работи се в пълен обем. Да стискаме палци тези екипи да издържат.

      Пет лаборатории могат да изследват за коронавирус в страната по писиар методиката, която е бавна, но е златният стандарт за доказване на вируса.

      Общият капацитет на лабораториите в нормален режим дневно е 350 проби. Затова вече се обмисля разширяване на мрежата от лицензирани лаборатории. Така много по-бързо могат да се изследват по-голям брой съмнителни за вируса пациенти.

      Ген. майор проф. Венцислав Мутафчийски - началник на Националния оперативен щаб: Смятаме, че трябва да поканим всички университетски клиники в България, където има вирусологични лаборатории, особено с тестове за Хепатит С.

      Причината е, че методиката е същата като при изследване на коронавирус, но с други реактиви.

      Доц. д-р Георги Попов - началник на Катедра ,,Инфекциозни болести":
      Това е отлично, защото Плевен е университетски град, би могла тази лаборатория, която работи с РНК вируси да работи с този коронавирус.

      Работи се и върху още една идея - използване на бързите скринингови тестове. Те не са точни и надеждни като ПСР методиката, но могат да служат за първоначално отсяване на случаите.

      Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор: Оттук нататък ние имаме информация за разкриване на различни лаборатории в Бургас, Кюстендил и в други части на страната, които ще започнат да работят с тях. Това е чудесно, по-достъпни ще бъдат, по-масово ще ги ползваме.

      Всеки положителен резултат от бързите тестове обаче задължително трябва да бъде потвърден по референтната методика.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?