НОВИНИ

Служебното правителство обещава да внесе бюджет с 3% дефицит

Как ще бъдат осигурени коледните добавки за пенсионерите? 

Виктор Борисов
от Виктор Борисов
20:01, 04.12.2024 (обновена)
Чете се за: 04:12 мин.
У нас
Снимка: Canva
Слушай новината

Служебният кабинет търси начин да осигури преди празниците по 100 лева на хората с пенсии до 526 лева, колкото е и линията на бедност у нас. За да стане това, ще трябва да се преструктурират разходи.

Финансовият министър Людмила Петкова днес представи и проекта за бюджет на служебния кабинет. При план-сметка с 3% дефицит - въпросът е как точно ще се запълни дупката от 18 милиарда лева между приходите и разходите. Служебният кабинет ще предложи бюджет за 2025 година с дефицит от 3 процента.

"При анализа на приходите и разходите за 2025 беше установено, че разходите по действащи политики и законодателство са с 18 млрд. повече от приходите", каза Людмила Петкова, служебен министър на финансите.

За да бъде ограничена дупката, се взимат мерки. Предлага се акцизите на цигарите да се вдигнат за две години напред още от началото на годината, а алкохолът и бирата да поскъпнат с 10-15 процента. Ще отпаднат и някои от намалените ставки на ДДС от времето на ковид. Предвижда се увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки, както и някои предложения, свързани с отпадане на намалените ставки на ДДС.

"Това, което ще бъде предложено като приходни мерки, е облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, двете данъчни амнистии - едната, свързана с декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, другата е свързана с недекларирани доходи", посочи Людмила Петкова.

Заложеното увеличение на възнагражденията за полицаите, военните и учителите ще бъде направено така, както е предвидено вече от Народното събрание. Предвижда се и нова политика по доходите с увеличение от 10%. Осигуровките няма да бъдат променяни, а пенсиите ще бъдат актуализирани.

"Ковид добавката ще продължи да се включва в пенсиите, ще бъдат осъвременявани по швейцарското правило", обясни Димитър Главчев, служебен министър-председател.

"За нас е важно да няма увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физическите лица, както и осигуровките, тъй като те оказват влияние както върху инфлацията или върху икономическото развитие. Министерски съвет не може да внесе бюджет с по-висок дефицит от 3%. Финансовата стабилност на държавата е най-важната за служебното правителство", добави Людмила Петкова, служебен министър на финансите.

"Ако видим, че е застрашена 3-процентната рамка на дефицита, ще предприемем действия по оттегляне на бюджета", обеща Димитър Главчев.

Но за да се случи - бюджетът трябва да бъде гласуван от Народното събрание. Ако това не стане, има два варианта - или план-сметката за 2024 ще бъде удължена в съотношение 1/12 за всеки месец, или да се приложи член 87, според който разходите за съответния месец не могат да надвишават приходите.

"Зависи какъв е вариантът, ако се приеме бюджет за 2025 - това всичко е предвидено. По отношение на удължителния закон - също ще бъде предвидено, проблемът вече е за член 87, защото той досега никога не е прилаган. И се поставя въпросът - ако примерно разходите са 200 еденици за даден месец, а приходите 100, кои разходи са с приоритет", посочи Людмила Петкова.

Очаква се до края на следващата седмица проектобюджетът да бъде обсъден на тристранен съвет, гласуван от Министерския съвет и внесен в Народното събрание.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Опозицията в Южна Корея отвори процедура по импийчмънт на президента
Опозицията в Южна Корея отвори процедура по импийчмънт на президента
България завърши участието си на световното първенство по Socca 6 с победа
България завърши участието си на световното първенство по Socca 6 с победа