НОВИНИ

След отмененото военно положение в Южна Корея: Опозицията поиска оставката на президента

Ния Прелджич
от Ния Прелджич
06:43, 04.12.2024 (обновена)
Чете се за: 03:07 мин.
По света
Снимка: БТА
Слушай новината

Политическата криза в Южна Корея се разраства - опозиционната партия поиска оставката на президента Юн Сук-йол на фона на масови протести. Причината е въведеното от президента вчера военно положение, което той отмени само няколко часа по-късно. До там се стигна след като парламентът се противопостави на решението на Юн и обяви извънредната мярка за невалидна.

Шест часа военно положение, обявено от президента на Южна Корея Юн Сук-йол. Последваха искания за импийчмънт на държавния глава и масови протести. Няколко часа след обявеното военно положение, парламентът се обяви против решението Юн и той отмени разпоредбата си. Мотивите на президента за въвеждането на военно положение бяха, че основната опозиционна партия в страната има антидържавно поведение и симпатизира на Северна Корея.

Лий Джае-уон, протестиращ: "Президентът Юн Сук-йол изглежда не знае какво представляват антидържавните сили, така че мисля, че той е най-антидържавната сила в момента. Вярвам, че ще бъде в интерес на хората, ако президентът се оттегли."

Изненадващото съобщение на южнокорейския президент хвърли смут в страната и обезпокои международната общност. Стотици южнокорейци изпълниха улиците на Сеул с искания за оставка на президента, а армията направи опит да нахлуе в парламента.

Според опозицията, поведението на държавния глава представлява голям риск от провокиране на Северна Корея и има значителен шанс Юн отново да обяви военно положение.

Лий Дже-мюнг, лидер на Демократическата партия: "Ако гражданите не бяха заобиколили Народното събрание, то щеше да бъде щурмувано от военните, които счупиха прозорците и се влязоха вътре. Благодарение на тези граждани, които рискуваха живота си, готови да посрещнат куршуми, депутати не бяха арестувани и пленарната зала не беше превзета. Това даде възможност за законно решение за премахване на военното положение."

Според президента, военното положение е необходимо за защита на реда на конституционното правителство, тъй като според него - националната политика е парализирана. Импийчмънт на Юн Сук-йол може да бъде гласуван още в петък или събота. Процедурата може да е успешна, ако две трети от депутатите подкрепят предложението. Следващата стъпка е решението на Конституционния съд.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Огнено шоу: Астероид изгоря в небето над руския регион Якутия
Огнено шоу: Астероид изгоря в небето над руския регион Якутия
Спортни новини 04.12.2024 г., 06:30 ч.
Спортни новини 04.12.2024 г., 06:30 ч.