НОВИНИ

Опозицията в Южна Корея отвори процедура по импийчмънт на президента

Реакциите след няколкочасовото военно положение от вчера

Мартин Гицов
от Мартин Гицов
20:12, 04.12.2024
Чете се за: 04:15 мин.
По света
Снимка: БТА
Слушай новината

Опозиционни депутати започнаха процедура по импийчмънт на южнокорейския президент Юн Сук-йол, след като по-рано осуетиха негов опит да въведе военно положение в страната. Той се мотивира със заплахата от Северна Корея и елиминиране на "противодържавни елементи", но критиците виждат в хода му опит за справяне с вътрешнополитически проблеми и серия от скандали.

Под натиска на парламента държавният глава отмени военното положение, а военният министър подаде оставка.

Кризата в Южна Корея започна с изненадващо среднощно телевизионно обръжение на държавния глава, в което той обяви въвеждане на военно положение. Военни части заеха позиции край сградата на парламента, в небето над Сеул се появиха хеликоптери.

Парламентарни служители не допуснаха военните в комплекса, включително със струи от пожарогасители. Отвън се събраха демонстранти срещу решението на президента, което беше отхвърлено както от неговата управляваща партия, така и от опозицията.

190 от общо 300 депутати успяха да преодолеят военната блокада и влязоха в парламента. Председателят се е добрал до пленарна зала след като е изкачил стена, предава БиБиСи. Последвалият вот на депутатите отхвърли военното положение.

"След като парламентът поиска вдигане на военното положение, армейските части бяха изтеглени. Ще приема искането на парламента и ще вдигна военното положение на заседание на кабинета", каза Юн Сук-йол - президент на Южна Корея.

Военното положение продължи около шест часа, но шокира нацията. Парламентът започна процедура по импийчмънт на държавния глава. Отстраняването от длъжност трябва да бъде подкрепено от две трети от депутатите и поне шестима от общо девет конституционни съдии. Вотът трябва да е през следващите 72 часа, но управляващата партия обяви, че няма да го подкрепи. Опозицията настоява за незабавна оставка.

"Дори и при отмяна на военното положение, той не може да избегне обвиненията за държавна измяна. Стана ясно на цялата нация, че президентът Юн вече не може да ръководи нормално страната", посочи Парк Чанг-дае от опозиционната Демократическа партия.

Опозицията не изключва президентът да предизвика въоръжен конфликт със Северна Корея и отново да въведе военно положение.

"Беше нещо, което съм виждал само на кино. Осъзнах колко по-сериозно е, отколкото си представях. Икономическата ситуация в Южна Корея сега е трудна, а фактът, че президентът предизвика такава тревога сред гражданите, само влошава нещата", коментира гражданин на Сеул.

Юн Сук-йол е президент в некомфортно положение след убедителната победа на опозицията на парламентарните избори през април. Оттогава неговото правителство не може да прокарва законите, които иска и единствено налага вето на проектозакони, предлагани от опозицията.

Рейтингът на държавният глава тази година се срина до 17 на сто след като със съпругата му се оказаха в центъра на серия от скандали. НАТО и Евросъюзът привестваха отмяната на военното положение, Съединените щати изразиха облекчение, Москва се надява кризата да не дестабилизира целия корейски полуостров, а Китай обяви, че няма да коментира вътрешните работи на Южна Корея.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Лу Жанмоно спечели първия индивидуален старт в световната купа по биатлон за жени
Лу Жанмоно спечели първия индивидуален старт в световната купа по биатлон за жени
Станислав Генчев: Победите са най-важни на този етап от сезона
Станислав Генчев: Победите са най-важни на този етап от сезона