Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане предложение за промени в Закона за здравето, които предвиждат да отпаднат задължителните карантина и изолация при COVID-19.
В момента COVID-19 е включен в списъка с опасни заболявания, като чума и холера, за които карантината и изолацията са задължителни. Министерството на здравеопазването предлага, новият коронавирус да бъде изваден от този списък.
Ако депутатите одобрят предложените промени, карантина и изолация за заразените с COVID-19 и контактните им няма да има. Остава, обаче, възможността при необходимост те да се въвеждат със заповед на здравния министър, по предложение на главния държавен здравен инспектор.
Срокът за обществено обсъждане на предложените промени е 2 август. След това те трябва да бъдат гласувани от правителството и да влязат за обсъждане и гласуване в Народното събрание.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
Затвориха за часове Кресненското дефиле за движение след инцидент с валяк
В колата на шофьора, причинил катастрофата край Мездра, пътували още двама души