Трябва да се намали консумацията на сол, заяви доц. Стефан Найденов
"Артериалната хипертония се подценява, защото е безсимптомно заболяване за дълъг период от време. Когато пациентите получат оплаквания, те са инвалидизиращи, често и смъртоносни. Хипертонията се контролира, а не се лекува. Не трябва да се предприема самолечение", заяви в "Денят започва" доц. Стефан Найденов, кардиолог в Александровска болница.
По думите му при почти 40% от пациентите заболяването се открива случайно.
"Едва 15% разбират, че имат заболяването от някакви оплаквания. След 40-годишна възраст почти всеки втори развива артериална хипертония. 9 от 10 човека стават хипертоници до края на живота си. Може да има генетично предразположение", допълни доц. Стефан Найденов.
Според него заболяването е свързано с начина на живот - намалената физическа активност, затлъстяването, нездравословният хранителен режим.
"Не е необходимо да си мерим кръвното всеки ден. Трябва да се намали консумацията на сол", каза още доц. Стефан Найденов.
Вижте целия разговор във видеото.
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
Гълъб Донев: Бюджет 2026 е бюджет на реалността, а истинските ни политики ще се видят през 2027 г.
При акция в Созопол: Полицията иззе голямо количество райски газ и кокаин
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова получи плакет от ORF на конкурса "Евровизия 2026"