Кристоферсен спечели титлата в слалома, Калин Златков с 40-то място на световното по алпийски ски

кристоферсен спечели титлата слалома калин златков световното алпийски ски
от БНТ , Източник: БГНЕС
16:15, 19.02.2023
Чете се за: 02:17 мин.

Норвежецът Хенрик Кристоферсен триумфира в слалома на световното първенство по алпийски ски, с който бе сложен край на шампионата във френските курорти Мерибел и Куршевел.

Кристоферсен бе едва 16-и след първия манш, но даде най-добро време във втората част на състезанието и победи с 20 стотни от секундата втория в крайното класиране Ей Джей Гинис от Гърция. Италианецът Алекс Винацер взе бронзовия медал, оставайки на 0.38 секунди от победителя.

България имаше четирима представители в днешния старт, но само един от тях завърши - Калин Златков, който остана на 40-а позиция след два стабилни манша. Най-добрите ни алпиец Алберт Попов не успя да завърши първия манш, а същата съдба имаше и Константин Стоилов. Камен Златков кара силно в първия манш и даде 26-то време, но не успя да завърши второто спускане.

По този начин най-силните резултати за България на световното първенство бяха 35-те места на Алберт Попов и Луиза Бертани в гигантския слалом при мъжете и жените. Юлия Златков записа 42-ра позиция в същата дисциплина.

Генералното класиране бе спечелено от Швейцария. Представителите на страната взеха три златни, три сребърни и един бронзов медал. Норвегия финишира с два медала повече - 9, но само два от тях златни. Топ 3 допълва САЩ с две златни и две сребърни отличия.

Следващото световно първенство по алпийски ски ще се проведе през 2025 година в Заалбах, Австрия.

Пари Сен Жермен победи Лил в мач с много голове
Състезателки от клуб Левски спечелиха два златни медала на турнир по художествена гимнастика в Япония