"Лъвовете" стигнаха само до равенството с Кипър, след като изоставаха в резултата

лъвовете стигнаха равенството кипър изоставаха резултата
21:02, 18.11.2018
Чете се за: 02:04 мин.
Национални отбори

България надигра Кипър, но стигна само до 1:1 в среща от предпоследния пети кръг в група 3 на дивизия "С" в турнира на УЕФА Лига на нациите.

Така възпитаниците на Петър Хубчев останаха на второто място в класирането с 10 точки, колкото има и лидерът Норвегия, но скандинавците са с по-добра голова разлика.

Кипър продължава да заема третото място с 5 точки и загуби шансове за първата позиция.

След равностойно начало домакините поведоха в 24-ата минута при първото си по-сериозно положение. След като Ивелин Попов загуби топката в половината на съперника, с дълъг пас Хараламбос Кириаку изведе Панайотис

Захариу в дясно зад защитата на българите, дебютантът в състава на кипърците напредна на скорост, навлезе в наказателното поле сам срещу вратаря и стреля по тревата покрай Петков за 1:0.

Българите отвърнаха три минути по-късно, когато Страхил Попов центрира от дясно към далечната греда, Тодор Неделев опита да шутира, а Ивелин Попов отклони към вратата на домакините от границата на малкия пеналт, но Константинос Панаги парира.

Малко по-късно Николай Бодуров стреля опасно с глава след центриране на Тодор Неделев от фаул от дясно, но топката премина край целта.

Българите продължиха да атакуват и в 38-ата минута стигнаха до най-чистото си положение. Антон Недялков пусна пас от ляво в пеналта към Божидар Краев, който засече от десетина метра, но в обсега на Панаги. Малко по-късно Ивелин Попов се измъкна от дясно в наказателното поле след подаване на Галин Иванов и отправи удар, но отново вратарят на домакините се намеси и изби.

В края на полувремето Георги Костадинов направи нов пропуск за България. Той не успя да насочи топката с глава във вратата на съперника от 6-7 метра след центриране от ляво на Симеон Славчев.

Възпитаниците на Петър Хубчев натиснаха сериозно съперника след почивката, а играчите на Кипър рядко излизаха от половината си. След час игра българите имаха основателни претенции за дузпа за нарушение на

Николас Йоану срещу Ивелин Попов в пеналта, но шведският арбитър Мохамед Ал Хаким не посочи бялата точка.

Домакините можеха да решат всичко в 74-ата минута при единствения си шанс след почивката. Кириаку центрира от фаул от дясно и оставеният непокрит в малкия пеналт Костакис Артиматас засече над вратата.

Десетина минути преди края Ал Хаким отново подмина нарушение в наказателното поле на домакините на Йоанис Кусулос срещу Спас Делев, което предизвика гнева на българските играчи.

В 84-ата минута гостите бяха изключително близо до изравняване. Неделев центрира от корнер от дясно и Бодуров засече с глава от 5 метра, но Панаги направи страхотно спасяване.

Четири минути по-късно България все пак получи дузпа. Константинос Лаифис повали Ивелин Попов в наказателното поле и Николай Димитров реализира хладнокръвно от бялата точка, записвайки първия си гол с националната фланелка.

В добавеното време България беше близо до пълен обрат, но удар на Васил Божиков с глава след центриране от корнер беше избит от голлинията.

Кипър - България - 1:1
1:0 Панайотис Захариу 24'
1:1 Николай Димитров 89'-дузпа