Лазаров и Донски класираха България за плейофите на Световна група I на Купа "Дейвис"

10:59, 18.09.2022
Чете се за: 02:32 мин.
лазаров донски класираха българия плейофите световна група купа дейвис
Снимка: БФ Тенис

Отборът на България се класира за плейофите за влизане в Световна група I на Купа "Дейвис", след като надигра с 3-0 победи състава на Южна Африка в сблъсъка между двата отбора на кортовете на Българския национален тенис център (БНТЦ).

Двубоят между двата отбора стартира в още в петък, когато Димитър Кузманов и Александър Лазаров спечелиха първите два двубоя на сингъл, за да осигурят комфортна преднина на нашия тим преди съботния ден.

Вчера програмата започна с мача на двойки, в който за България на корта излязоха Александър Лазаров и Александър Донски, а техни съперници бяха Лейтън Кронйе и Рейвън Клаасен. Нашите момчета спечелиха първия сет с 6:2, но при 5:5 гейма във втория играта беше спряна заради дъжда.

Днес сутринта мачът беше подновен, като двата тандема си размениха по един гейм, за да се стигне до тайбрей, в който българите се наложиха с 8-6 точки, фиксирайки крайния резултат 6:2, 7:6(6).

Този успех донесе и победата на България в общия сблъсък срещу южноафриканците, като това е и първият случай в историята, в който страната ни побеждава този съперник за Купа "Дейвис".

Победата дава право на нашите момчета да участват в плейофите за влизане в Световна група I през март 2023 година, като тепърва предстои да научим кой ще бъде следващият съперник на тима ни, предвождан от капитана Валентин Димов.

Заради форсмажорните обстоятелства през целия уикенд и протоколния характер на следващите двубои, съставите на България и Южна Африка взеха решение повече мачове да не се играят.