"Средните доходи в България не водят до среден стандарт на живот на българина. Потреблението на българина в неговата масова част е ориентирано към стоки и услуги от малката потребителска кошница. Характерно за поведението на икономическите субекти е, че когато им намалява покупателната способност те се ориентират точно към такива стоки - хляб, сирене, кисело мляко, яйца - тези, които поскъпват доста повече от средната инфлация", заяви в "Денят започва" Любослав Костов от КНСБ.
По думите му ценовите различия между държавите в Европа не могат да обяснят ниското равнище и ниския темп на ръст на нашите доходи, тъй като вече трябва да мислим как да догоним нивото, което бяхме достигнали година и половина преди да тръгне нарастващата инфлация.
КНСБ: 2432 лв. са нужни за издръжката на 3-членно семейство
"Продължаваме да настояваме за минимална работна заплата от 850 лв. още от 1 юли тази година, а от 1 януари 2024 година - 1000 лева минимална заплата. Настояваме още за максимално бързо приемане на Бюджет 2023, за да има политика по доходите за хората в бюджетната система", каза още Любослав Костов.
Вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Удар срещу фентанила: Разбитата лаборатория е снабдявала цялата страна (ОБЗОР)
Вицепремиерът Пулев: Поели сме ангажименти към гражданите и бизнеса да заложим инструменти за растежа на регионите
Близо 200 училища ще използват нова система за анализ на данни, заявиха от МОН
Прекратиха разследването за инцидента с двамата пилоти от „Граф Игнатиево“
Удар срещу фентанила: Разбитата лаборатория е снабдявала цялата страна (ОБЗОР)