Министърът на правосъдието Надежда Йорданова внесе за разглеждане от пленума на Висшия съдебен съвет предложение за освобождаване от длъжност на главния прокурор на Република България Иван Гешев, съобщават от правосъдното министерство.
Предложението е на основание чл. 175, ал. 1 от Закона за съдебната власт. Фактическите и правни обстоятелства за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор, които се изтъкват в предложението са за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт, съгласно чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията, пишат още от МП.
Министър Йорданова е внесла за разглеждане от ВСС девет нови обстоятелства, даващи ѝ основание да поиска оставката на главния прокурор.
Посочените обстоятелства включват:
В мотивите предоставени на ВСС се изтъква, че изложените в предложението обстоятелства обосноват извод, че са налице осъществени действия и допуснати бездействия от главния прокурор, които представляват основания по чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията за освобождаването му от заеманата длъжност.
Процедурата по чл. 175, ал. 5 ЗСВ за реализиране на тази юридическа отговорност по чл. 129, ал. 2 във връзка с ал. 3, т. 5 от Конституцията изисква да се извърши преценка на обстоятелствата, изложени в предложението, от Пленума на Висшия съдебен съвет и ако реши, че са налице основания, да направи предложение до президента за освобождаването на главния прокурор от заеманата длъжност.
„Ето защо, на основание чл. 175, ал. 5 във връзка с чл. 173 ал. 3 ЗСВ, в качеството си на министър на правосъдието на Република България правя предложение пленумът на ВСС да се произнесе за наличието на обстоятелства по чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията за предсрочно освобождаване на Иван Стоименов Гешев от поста главен прокурор на Република България“, e записано във внесеното от Надежда Йорданова предложение.
Атанас Запрянов: Първите машини "Страйкър" пристигат през февруари в България
20 000 лева гаранция за шофьора, убил полицай при катастрофа на Околовръстното в София
Изготвят нови справки и експертизи по делото за побоя над журналиста Слави Ангелов
Президентът Радев: Опитът показва необходимостта от машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите
ПП-ДБ върнаха нереализиран втория мандат веднага, след като го получиха