Нефтохимик спечели Суперкупата на България след победа с 3:0 над Хебър

11:25, 11.10.2020
Чете се за: 02:41 мин.
Български волейбол
нефтохимик спечели суперкупата българия победа хебър

Шампионът на България по волейбол Нефтохимик 2010 (Бургас) победи носителя на Купата на страната Хебър (Пазарджик) с 3:0 (25:22, 25:23, 25:20) и спечели Суперкупата на България по волейбол за мъже.

Битката за трофея отбеляза и завръщането на волейбола в България след принудителното прекъсване заради пандемията от COVID-19.

Завърна се и публиката - но с ограничение до 50% от капацитета на зала "Христо Ботев", с предпазни маски и спазване на дистанция.

А още с началото на мача организаторите от Национална волейболно лига изпратиха специално послание от името на волейболната общественост: "Респект към героите на първа линия".

Министърът на спорта Красен Кралев връчи трофея на супершампионите от Нефтохимик в компанията на президента на Българската федерация по волейбол Любо Ганев.

Шампионите и достойните финалисти получиха поздравления за изключителния мач, с който волейболът се завърна, от председателя на Национална волейболна лига Атанас Гаров.

Валентин Братоев спечели награда за най-добър играч на финала за Суперкупата.

Топреализатор в мача стана Брадли Гънтър от Хебър с 21 точки.

10 точки за тима от Пазарджик добави капитанът Тодор Алексиев.

Валентин Братоев (18) бе най-резултатен за победителите. Мирослав Градинаров добави 13, а Денис Карягин - 10.

Нефтохимик на Николай Желязков излезе със състав Георги Братоев, Мирослав Градинаров, Денис Карягин, Валентин Братоев, Илия Петков, Николай Николов и либерото Теодор Салпаров, завърнал се в тима непосредствено преди финала за Суперкупата на България.

Хебър на Атанас Петров започна с Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Александър Ляфтов, Николай Къртев, Теодор Тодоров и либерото Петър Каракашев.

Хебър стартира по-мотивирано и след 3:3 направи 4 последователни точки, откъсвайки се в резултата.

Нефтохимик обаче бързо овладя ситуацията - пускане на Георги Братоев доведе до 7:9.

Впоследствие с отлична двойна блокада на Николай Николов и Георги Братоев бургазлии изравниха, а с последвалия троен блок постигнаха обрат до 11:10.

След успешна атака на Денис Карягин Нефтохимик дръпна с 2 точки при 14:12.

Отлично спасяване с крак на Тодор Алексиев и последвала завършена атака от самия него доведоха до равенство - 14:14.

Развръзката в гейма дойде след 21 равни.

Карягин блокира атака на Гънтър, а след това завърши и атака за 23:21.

При 23:22 след дълго разиграване и поредица отлични спасявания на Хебър Илия Петков заби през центъра.

Двоен блок на Градинаров и Илия Петков срещу Александър Ляфтов сложи точка на първия гейм 25:22 за Нефтохимик.

Шампионите поведоха с 6:0 във втория.

След три поредни аута при атаки на Хебър от Алексиев, Гънтър и Ляфтов, дойдоха лошо посрещане на сервиса на Карягин, успешна атака на Валентин Братоев и блокада на рожденика Илия Петков.

Серията приключи с топка в аут при поредния сервис на Карягин.

След две грешки на Гънтър - от сервис и в атака, разликата обаче стана 7 точки -8:1.

Хебър се окопити и намали до 4:8. Технично отиграване на Валентин Братоев по блокадата обаче направи разликата отново 5 точки - 9-4.

Разликата намаля до 3 точки след мощна атака на Алексиев през блокадата за 8:11.

След нови силни минути за бургазлии обаче отново набъбна до 6 - Алексиев не успя да посрещне коварен сервис на Георги Братоев - 13:7.

Въпреки лошо посрещане на шампионите при 13:8 Миро Градинаров измъкна ситуацията с мощна атака - 14:8.

Хебър отново заигра силно и започна да стопява преднината на съперника.

При 20:16 след успешна атака и много добра блокада Гънтър записа две точки и от 7 разликата вече стана само 2.

Теодор Салпаров направи отлични спасявания но след блок на Гънтър топката падна в полето на Нефтохимик - 19-а точка за тима от Пазарджик и отново само две аванс за бургазлии.

След нови добри изяви на Брадли Гънтър Хебър намали аванса Нефтохимик до само точка - 22:21.

Валентин Братоев направи изключително важно отиграване за гейма - в миг, в който изглеждаше, че сякаш резултатът вървеше към изравняване, той завърши много трудна топка - 23:21.

Блокайут на Градинаров и мощна атака по диагонала на Карягин затвориха и втората част в полза на Нефтохимик - 25:23.

Хебър дръпна 7:3 в третия гейм.

След прекъсване от Николай Желязков Нефтохимик започна да топи аванса на съперника.

При 9:8 за Хебър един от лидерите на тима от Пазарджик - Теодор Тодоров, стъпи на крака на Илия Петков, получи контузия и напусна принудително.

След излизането му бургазлии стигнаха до 10:10 с атака през центъра на Николай Николов.

Нефтохимик поведе 13:12 с единична блокада на Георги Братоев.

Шампионите успяха да поведат с 13:12 след единична блокада на Георги Братоев.

Атанас Петров взе прекъсване за Хебър.

Последното равенство в гейма бе при 18:18.

Нефтохимик направи три поредни точки.

Валентин Братоев бе над всички в края на третия гейм и мача, реализирайки 22-ата, 23-ата и 24-ата точки за Нефтохимик с две успешни атаки и дирктна точка от сервис - 24:20.

Двоен блок на Градинаров и Николай Николов срещу Спас Байрев сложиха точка на спора - 25:20 и 3:0 за Нефтохимик.

Георги Дерменджиев: Има разочарование в отбора ни