Огнище на салмонела е установено в птицеферма в ямболското село Дражево.
Наложена е възбрана на около 200 000 яйца, част от които не са стигнали до пазара. Продукцията, разпространена в търговската мрежа и заведенията в региона, е изтеглена.
Забранено е движението на животни и продукция от птицефермата.
Направените проби на персонала за наличие на салмонела са отрицателни. Очакват се резултатите от изследването на фуража, които да покажат първоизточника на заболяването.
По информация на Областна дирекция по безопасност на храните в Ямбол от утре започва загробването на част от птиците и извозването на останалите в кланица във Велико Търново.
Собственикът ще бъде обезщетен за унищожената продукция.
За хората няма опасност, защото за да се разболеят от салмонела трябва да изядат на ден 20 - 30 яйца без да бъдат измити, мръсни да бъдат сурови. Започва загробването на птиците, част от тях ще бъдат заклани, част от тях ще бъдат загробени на определени места където са съгласувани с кметове на населени места, с Басейнова дирекция и по този начин ще бъдат унищожени, каза д-р Анастас Калудов, директор на ОДБХ-Ямбол.
Автор: Румяна Стефанова
Протест блокира Ришкия проход край Карнобат заради некачествен ремонт на пътя
Повече възможност за децата през лятната ваканция предлагат от Столичната община
Евакуираха президента на САЩ: Стрелба по време на вечеря за кореспонденти в Белия дом
Представителството на ЕК отбеляза 21 години от подписването на Договора за присъединяването на България към ЕС