Лидерите на страните от Западните Балкани подписаха днес в Берлин три споразумения за свободно движение с личните карти, взаимно признаване на университетски дипломи и квалификации за регулирани професии като лекари и архитекти.
Лидерите на страните от Западните Балкани подписаха три споразумения в Берлин
Целта е чрез засилената интеграция да се стабилизира района, белязан от напрежение след разпада на Югославия и етническите войни от 90-те години.
Германският канцлер Олаф Шолц е домакин на лидерите на шестте Балкански държави и Евросъюза като част от така наречения Берлински процес, започнат от неговата предшественичка Ангела Меркел. Тази седмица германски представител заяви, че Сърбия трябва да избира между членство в Евросъюза или по-тясно партньорство с Русия. В Берлин канцлерът Шолц не подмина и темата за двустранните отношения.
“Вярно е, че двустранните конфликти, които съществуват между страните от Западните Балкани трябва да бъдат преодолявани. И затова е хубаво, когато се водят разговори. През тази година вече постигнахме голям напредък по отношение на споровете между България и Северна Македония. Председателят на ЕК ме информира за резултатите от тези процеси, които са важни за членството на Албания и Северна Маседония в ЕС”, каза Шолц.
В рамките на срещата българският премиер Гълъб Донев заяви, че приобщаващото регионално сътрудничество в Югоизточна Европа е водещ външнополитически приоритет на България. Донев каза още, че проблемите, свързани с енергийната сигурност могат да бъдат преодолени, а енергийният преход постигнат, единствено чрез засилено регионално сътрудничество.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Мондиалът като „въглеродна бомба“: 9 милиона тона допълнителни емисии въглероден диоксид
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
"Писна ми да убиват нашите деца": Бдения в страната в памет на загиналите по пътищата