Хотелиерите по Южното Черноморие са в трескава подготовка, за да отворят врати за туристи до края на месеца. Част от тях видяха и положителен ефект по време на извънредното положение, което забави сезона.
Един от хотелите в Поморие е готов да посрещне първите си гости на 1 юни. Извънредното положение дало възможност за началото на мащабен ремонт, тъй като хотелът работи целогодишно и предлага лечебни процедури.
Панче Кръстовски, мениджър на хотела: Направихме повече от 4 млн. лева инвестиция в това прекрасно място. Започват да се съживяват нещата.
В Поморие залагат най-вече на СПА-процедурите, защото повечето от тях имат лечебен характер - като солните стаи например, които лекуват белодробни заболявания. Басейните на закрито и СПА-центърът в този хотел са почти готови да посрещнат туристи.
Освен мерките, от управата на хотела са изготвили собствени правила, така че да не съкратят нито един служител и да продължат работа докато няма туристи.
Панче Кръстовски, мениджър на хотела: Тук сме около 160 човека, които реално имат семейства. В момента са здрави и работят с нас. Но не работят от днес, работят вече 14 години в този хотел.
В съседен хотел пък извънредното положение се е отразило негативно, след като голяма част от туристите отказали резервациите си заради кризата.
Петър Попов, собственик на семеен хотел: Отстъпките, които бяха за предварителните заявки, имахме доста отказвания. Около 80% имаме спад на предварителните резервации, специално за нашия хотел.
Хотелиерите одобряват мярката с декларациите за собствен риск за чуждите туристи, но искат повече яснота относно прилагането им. Идеята е, ако някой бъде установен с COVID-19 по време на своята почивка, то той да прекара карантината си в хотела, но за собствена сметка.
Автор: Давид Сукнаров