ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Повече европейски пари ще бъдат насочени към общините извън София

Чете се за: 01:45 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Все повече европейски пари ще бъдат насочени към общините извън София. Това обяви служебният вицепремиер Атанас Пеканов, който присъства на представянето на първия анализ на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет.

      Докладът показва, че икономическите неравенства в България се задълбочават като повечето градове изостават значително от столицата София, включително Бургас, Варна и Пловдив. Разликата в Брутния вътрешен продукт на глава от населението е почти три пъти в сравнение със София.

      Според доклада, в момента няма добра координация между европейското финансиране и политиките на централния бюджет, което и дебалансира икономиката. Така например, извън София заплатите се увеличават по-бързо, отколкото расте производството. Липсва и целенасочена държавна политика, която да коригира изоставането на регионите.

      "Голяма част от ресурса от кохезионната политика реално ще бъде насочен извън София. Това е нещо, за което се обединихме с Европейската комисия още преди две години, това беше и тяхно такова виждане, и наше, така че по тази линия се правят първите стъпки. Колко време ще отнеме, това предстои да видим", каза Атанас Пеконов.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image