ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Диалогът между първите сили преди лидерската среща - коментар на Наталия Киселова и Любомир Стефанов

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:32 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Миналата седмица в рамките на консултациите беше поискано време и вероятно това е причината държавният глава да им даде тази възможност, за да се види дали политическите сили са искрени. Удължителният закон за прилагането на бюджета от миналата година изтича в края на май, затова е редно да се захванат първо с бюджета. Това каза в студиото на "Още от деня" конституционалистът доц. Наталия Киселова.

      Според политолога Любомир Стефанов президентът този път "се опитва да играе малко по-благ и не толкова напорист".

      "На всички прави впечатление, че доста директно влезе в политическия процес и влияе на политическия живот на партиите. Той просто използва сивите зони в българската Конституция и ги уплътнява със собственото си присъствие", добави той.

      По думите му "ще видим някакво по-умерено разгъване на сроковете, но в никакъв случай като предния път". Напълно ясни са приоритетите на президента - на първо място извежда бюджета и причините за това са повече от основателни, каза политологът и отбеляза:

      "Но не е единствено бюджетът и тук е моментът партиите да допълнят списъка защо им трябва време."

      Доц. Киселова припомни, че президентът заяви по време на консултациите, че няма да бъде активен в посредничеството между парламентарните групи.

      "Господин Борисов добре схвана намерението и в затова утре започват преговорите в рамките на Народното събрание. Така че ГЕРБ ще води своите консултации", прогнозира тя.

      Не е ясно кои лидери ще се явят на срещата, заяви Любомир Стефанов и продължи:

      "Това са две коалиции, в които има доста знакови лица. Искам да видя кои хора застават от двете страни. Протоколната снимка за медиите ще бъде много знаково - случи ли се от там нататък, когато се затворят вратите, могат, освен да си подават ръце, и да се разменят думи. Да, възможно е да стане нещо - то може да е само едно, ако е продуктивно, и това е консенсус как да излезем от кризата - икономическата, външнополитическата и т.н."

      Трябва да има два плана, според които да се работи, каза доц. Киселова:

      "Първият план е сериозна подготовка по законопроектите, които са важни - президентът намекна днес, че това са бюджетът и Шенген. В този смисъл, няма събота, няма неделя - мисля, че трябва да помислят за извънредни заседания както на комисиите, така и на пленарна зала. От друга страна е въпросът с правителството и онези органи с изтекъл мандат или непълен състав, за да може държавата, макар и бавно, да започне да възвръща нормалното си функциониране."

      Вижте целия разговор във видеото

      Гледайте повече от "Още от деня"

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image