В началото на годината компанията на Илън Мъск "Нюралинк" съобщи, че за първи път е имплантирала чип в мозъка на човек. Това е 29-годишният американец Ноланд Арбо, който е парализиран от раменете надолу след гмуркане преди 7 години. Днес имплантът му позволява да управлява устройства само със силата на мисълта. Така той се чувства по-независим.
Ноланд Арбо: "Никога не съм усещал чипа. Дори веднага след операцията не можех да кажа, че е в главата ми. И ако се събудя утре без да помня нищо и ми кажат, че имам чип в мозъка, не бих повярвал. Работи със силата на мисълта. Софтуерът и алгоритмите се учат от вас, а вие пък се учите от тях. И макар да не изглежда като нещо значимо за повечето хора, аз вече мога да изпращам имейли или текстови съобщения, да насрочвам интервюта, да попълвам заявления онлайн и така да си намеря работа. Играя видеоигри. Мога да чета и уча. Да, чиповете могат да бъдат хакнати, но на този етап това няма да ви позволи да контролирате нечий ум или тяло."
Виже ялото интервю на Детелина Калфова с Ноланд Арбо в предаването "Говори сега".
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
Отличие за българската наука: INSAIT получи награда от Европейския съвет за научни изследвания
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)